avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate Elena192

Activitate Elena192

Buna seara.In 2005 sotul meu a luat un credit de consum la care a platit pana in 2007 .Ia mai ramas o restanta de 200 lei de care a uitat pana cand in martie anul acesta a venit o firma de recuperari creante care ia spus ca are de platit 1300 lei .Am platit toata datoria pana in iunie .Problema este ca sotul meu a vrut in octombrie sa faca o refinantare de card dar la banca a aflat ca nu se poate pentru ca apare dator in in baza de date desii noi am platit datoria.La banca ni sa spus sa facem o cerere la biroul sa credite sa aflam care este situatia.Am facut iar ieri a venit raspunsul.Si am observat ca restanta de 200 lei o avem si acum.Se pote face ceva sa dovedim la banca ca am platit ca sa nu mai refuze refinantarea?
Răspuns la discuția Pensie alimentara
multumesc
Buna seara.Actualul meu sot e divortat de 14 ani si are o fata care face pe data de 7 decembrie 2013 18 ani.Pana acum ia platit o pensie de 600 lei pe luna.Fata sta de 10 ani cu mama in italia aceasta fiind recasatorita acolo.Acum o luna aceasta la sunat sa ii spuna sai lase pensia la fel in continoare ca fata pleaca la facultate.Noi mai avem un copil de 6 luni si am dorii sa se reduca pensia la jumatate.Fosta sotie nu e de acord si ne ameninta ca si a angajat un avocat bun si o sa aiba grija sa ii dam 1000 lei pensie .A zis ca nu o intereseaza pe ea de copilul nostru.
Discuție Custodie comuna
Buna seara.Am divortat in decembrie 2011.Copii iau fost incredintati lui pentru ca avea o situatie materiala mai buna.Avem custodie comuna.Avem 3 copii.Doi baieti si o fata.Eu am dreptul sa iau copii de doua ori pe luna.Dar el refuza sa imi dea si fata asa cum scrie pe hotarare.Iar a doua problema e ca acum o saptamana baiatul cel mare de 12 ani a fost internat pentru 5 zile in spital iar el nu ma anuntat.Copilul nu a avut cum sa ma anunte .Si stiu de la copil ca tatal lui ia spus la o asistenta ca daca ma duc la spital sa nu ma lase sa ma duc la el.Intrebarea mea e daca are acest drept?Sa nu ma lase la spital si sa nu imi dea fata asa cum scrie pe hotararea de divort?Va multumesc.