avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate nelutu1988

Activitate nelutu1988

Răspuns la discuția Accident moto
ok, am si partea mea de vina. dar zic ca si cel care mi a taiat calea, s a pus si el in depasire? trebuia sa ma vada ca sunt deja pus in depasire, nu?
Discuție Accident moto
Buna ziua,
Ieri 09.10.2016, am avut un accident de motocicleta soldat cu vatamarea mea corporala si daune materiale in proportie de 90% + ramanerea mea in viata, multumesc Doamne. M-am angajat intr-o depasire unde indicatorul rutier interzice acest lucru, dar am citit articolul si se specifica faptul ca motocicletele fara atas fac exceptia de la regula. Pana aici cred ca am procedat corect. Masina care intentionam sa o depasesc (nu m a vazut zice) s-a angajat la randul ei in depasire, intrand in colizine cu partea stanga a acesteia, si urmarea a fost critica, am sarit peste santul din stanga a partii carosabile. Prin urmare ne-a fost ridicat permisul amandurora. In zona respectiva era si linie continua, impactul s a produs pe contrasens. Eu stiu ca ordinea indicatoarelor este: Politist, Semafoare, Semne si apoi marcaje. Cum o sa ies din aceasta situatie? care ar fi solutia logica, pt ca am impresia ca politistul tot o tine ca e culpa comuna.
Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
multumesc pentru atentie, am mers mi am inmatriculat masina, am trascris o si nu mai am nici o emotie :) zi buna!
Buna ziua! Reprezint o asociatie sportiva cu profil fotbal, deci un ONG, nu facem bani (profit, etc), doar cheltuim. Intrebarea mea este daca trebuie facut vreun raport, bilant si predat la finante? Pt ca asociatia plateste baremul arbitrilor, de mentionat faptul ca am facut un contract cu o firma care ne a virat in cont o suma care sa ne acopere cheltuielile (contract de sponsorizare). Si aici am emotii ca nu cumva sa primesc ceva scrisorele de la FISC. Multumesc anticipat!
Buna seara!
Tocmai am achizitionat o masina inmatriculata in RO (HD) eu sunt din Maramures, cumparata de la un intermediar din Cluj. Masina este inmatriculata in 2008 pe o firma din Deva, apoi in 2010 vanduta unei persoane fizice, apoi la acest intermediar si in final mie. Intermediarul a scos de la finante adeverinta cum ca taxa de prima inmatriculare s-a platit si nu a fost recuperata, lucru confirmat si mie de la finante Baia Mare. Intrebarea mea este: Cum stiu daca nu cumva e pe rol dosarul de recuperare al taxei, iar finantele sa nu vada acest lucru pana la solutionarea cazului.