Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

Buna seara!
Tocmai am achizitionat o masina inmatriculata in RO (HD) eu sunt din Maramures, cumparata de la un intermediar din Cluj. Masina este inmatriculata in 2008 pe o firma din Deva, apoi in 2010 vanduta unei persoane fizice, apoi la acest intermediar si in final mie. Intermediarul a scos de la finante adeverinta cum ca taxa de prima inmatriculare s-a platit si nu a fost recuperata, lucru confirmat si mie de la finante Baia Mare. Intrebarea mea este: Cum stiu daca nu cumva e pe rol dosarul de recuperare al taxei, iar finantele sa nu vada acest lucru pana la solutionarea cazului.
Admin, administrator
puteti verifica pe portalul instantelor daca exista un dosar pe rol cu acest obiect daca cunoasteti numele fostului proprietar care a platit taxa, intrucat doar acesta o poate recupera. In cazul unui eventual litigiu, finatele sunt citate, asa ca nu exista posibilitatea ca aceastea sa nu stie de existenta procesului.
multumesc pentru atentie, am mers mi am inmatriculat masina, am trascris o si nu mai am nici o emotie :) zi buna!