avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate oana2004

Activitate oana2004

Buna ziua,
Ma numesc Fanica S., am lucrat 20 de ani la M.Ap.N. ca salariat civil, 12 ani ca dactilografa si 8 ani ca referent. Va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca pot beneficia de pensia minim garantata, mentionez ca din anul 2010 nu am nici un fel de venit. Sunt nascut pe 20.09.1957. Total vechime in munca am 22 de ani. Va multumesc.
Discuție Despre pensie
Ma numesc Fanica Spanu, sunt nascuta pe data de 10.09.1957, am lucrat 12 de ani si 2 luni in M.Ap.N, ca dactilograf si 10 ani ca referent. Doresc sa stiu daca cu aceasta vechime de 22 de ani si 2 luni pot iesi la pensie anticipata. va multumesc,
Discuție Legea 10/2001
Buna ziua , parintii mei au avut o casa proprietate construita pe un teren de 512 m2 in intravilan aflat in proprietatea lor , casa a fost demolata iar terenul respectiv a fost trecut in propietatea statului in baza unui decret al Consiliului se Stat al RSR pe el fiind construit un bloc de locuinte. Pentru casa care a fost demolata parintele supravietuitor impreuna cu toti mostenitorii au primit despagubiri in sume banesti . In anul 1991 am solicitat Primariei Municipiului Braila sa ne despagubeasca pentru terenul pe care a fost construita casa parintesca si de care am fost expropiati acesta fiind trecut in proprietatea statului . In urma acestui demers am primit urmatorul raspuns : Prin prezenta va comunicam ca, Legea nr.18/1991 privind fondul funciar nu reglementeaza posibilitatea restituirii terenurilor trecute in proprietatea statului prin expropiere. Persoanele expropiate au fost despagubite conform Decretului nr.467/1979 pentru imobilul fost proprietatea lor format din teren si constructiile aferente. In anul 2001 a intrat in vigoare Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989; Tinind cont de raspunsul primit de la Primaria Municipiului Braila nu au mai facut niciun demers in priviinta primirii de despagubiri , acum cand va adresez aceasta intrebare tinand cont de noile prevederi legale din acest domeniu si anume daca acum se mai poate face vreun demers in vederea obtinerii de despagubiri materiale . Multi dintre fostii nostrii vecini de pe strada pe care am locuit au primit despagubiri materiale in functie de suprafata de teren pe care a avut-o in proprietate si de care a fost expropiati ilegal.
Ma numesc S. Fanica, locuiesc in Braila si v-as ruga daca se poate sa-mi raspundeti si mie la o intrebare.Sunt nascuta pe data de 10.09.1957 si am o vechime in munca de 22 de ani si 2 luni.Am lucrat 19 ani in cadrul M.Ap.N., 12 ani ca dactilografa, 7 ani ca referent, iar 2 ani am fost in somaj(prelungit cu concedii medicale, deoarece am probleme medicale).V-as ruga foarte mult sa-mi spuneti si mie cand as putea iesi la pensie si daca perioada cat am lucrat ca dactilografa este considerata munca in conditii deosebite.Va multumesc frumos.