avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate tortio

Activitate tortio

Răspuns la discuția Comunicare sentinta
Va multumesc frumos pt.timpul alocat raspunsului autorizat pe care l-am primit. Acum lucrurile sunt clare.
Răspuns la discuția Comunicare sentinta
tortio a scris:


28.01.2014
Ora estimata

Data ultimei modificari: 03.02.2014
Sectie: Secţia Penală
Răspuns la discuția Comunicare sentinta

28.01.2014
Ora estimata: 8:30
Complet: PEN3 AP
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: In baza art.87 al. 1 din O.U.G 195/2002 cu aplic. art. 320 ind.1 alin.7 C.proc. pen, condamnă pe inculpatul A M, la pedeapsa de 10 (zece) luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism avand in sange o imbibatie de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, fapta din data de 12.04.2013. Cu aplic. art. 71 şi 64 lit. a şi b C.p., cu excepţia dreptului de a alege în alegerile legislative, prev. de art. 64 al.1 lit. a C.p. În baza art.81alin.2 C.pen suspendă condiţionat executarea pedepsei de 10 (zece) luni inchisoare pe o perioadă de 2 ani şi 10 luni, termen de încercare conform art 82 C.pen. În baza art. 71 al.5 C.p. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului, asupra disp.art.83 şi 84 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare. În baza art.191alin.1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare catre stat in cuantum de 1100 lei . În baza art 189 alin 1 C pr pen, onorariul aparătorului din oficiu ?n cuantum de 200 lei se va avana din fondurile Ministerului Justiţiei ?n contul Baroului Prahova. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru Ministerul Public si pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică, azi 28.01.2014 .
Document: Hotarâre 255/2014 28.01.2014
28 + 10 = 07.02.2014 Nu s -a facut recurs. Multumesc !
Buna ziua , as dori sa stiu cat timp dureaza pana la pronuntarea definitiva a unei solutii la care nu s a mai facut apel..Pe data de 07 02 2014 au expirat cele 10 zile cand se putea face recurs din partea ministerului public sau din partea mea.Nici o parte nu a facut recurs. Cum voi fi instiintat ? Prin sedinta publica sau prin inscris ? Va multumesc !
Discuție Noul cod penal
Buna ziua, am fost condamanat la 10 luni inchisoare cu suspendare luna trecuta pentru consum de alcool peste 0.8 .Conform noului cod penal mai exista aceasta pedeapsa sau numai amenda penala. Daca da ce ar trebui sa fac ? Sau se sesizeaza din oficiu instanta ? MULTUMESC
Răspuns la discuția Sentinta, interpretare
Corect,examenul este cea mai mica problema acum.Dupa o experienta de 20 ani de condus efectiv,proba practica chiar nu ma intereseaza,nici cea teoretica. Dar nu se stie niciodata ce ne mai rezerva viitorul.Sper sa nu faca procurorul recurs si sa inchei odata cosmarul asta .Oseara placuta.
La 0,65 in aerul expirat ,dupa recoltare a iesit 1,5 si dupa o ora 1,3 .Condamnarea a fost de 10 luni cu suspendare si plata de cheltuieli judiciare de 1100 lei plus perioada de incercare de 2 ani.In mod normal dosarul nu avea ce sa caute la procuror inainte de a primi Politia rezultatul probelor de sange. In cazul meu fapta a fost recunoscuta de la bun inceput.Eu nu am angajat avocat si se pare ca de aceea a stat dosarul 10 luni la procuratura in rechizitoriu?! Si am solicitat personal procuraturii urgentarea trimiterii dosarului la tribunal , ca probabil mai 'dormea' pe acolo mult si bine .Asa ca am mai adaugat 10 luni la privarea de permis. Procedati cum doriti.In cazul meu am fost oprit in trafic,atat.Sper sa va ajute informatiile trimise.
Răspuns la discuția Sentinta, interpretare
VA MULTUMESC,ACUM LUCRURILE SUNT CLARE.
Răspuns la discuția Amnistiere sau gratiere ?
Multumesc,intre timp s-a judecat procesul si am fost reprezentat din oficiu. 10 luni cu suspendare si doi ani de incercare. M ar interesa ce efect va avea legea gratierii,in cazul cand va exista ?
Răspuns la discuția Amnistiere sau gratiere ?
Multumesc,intre timp s-a judecat procesul si am fost reprezentat din oficiu. 10 luni cu suspendare si doi ani de incercare.