avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate Robert101

Activitate Robert101

Buna ziua, rog ajutor in urmatoarea problema:

Acum doi ani am obtinut de la Apa Nova un Aviz PUD pentru un teren in Bucuresti (afectat partial de un apeduct), cu valabilitate un an. Am angajat o firma sa-mi obtina PUD-ul, pe baza acestui aviz, insa pana au adunat ei restul de acte, a expirat si a trebuit sa mai ceara de la Apa Nova un alt aviz.

Din pacate cei de la ApaNova nu vor sa mai elibereze un alt Aviz in aceleasi cote, raspunzand doar prin "Consultari PUD" avand ca rezolutie: "discordanta intre pozitia punctelor de intersectie dintre limita terenului si limita zonei de protectie sanitara a apeductului". Acest lucru imi limiteaza drastic zona de construire fata de Avizul emis initial.

Cei de la firma pe care am angajat-o nu stiu nici ei ce sa mai faca drept pentru care va solicit ajutorul.



Buna ziua,
Detin un teren(pers.fizica) pe care as dori sa construiesc locuinte in vederea vanzarii. Am la dispozitie doua alternative: 1) trecerea terenului pe numele firmei sau 2) asocierea in participatiune cu aceasta.
Intrucat trecerea terenului pe numele firmei ar fi o investitie destul de mare pentru inceput, ma intreb daca "asocierea in participatiune" nu ar fi o solutie mai buna.
Ce ar insemna aceasta din p.d.v. juridic si cum ar trebui sa fie un astfel de contract?
Multumesc.
Răspuns la discuția TVA 5% la teren?
Intr-un contract de asociere in participatiune in vederea construirii unor cladiri cu scopul de a le vinde, pers fizica vine cu terenul/pers juridica cu banii de constructie, ce obligatii fiscale ii revin persoanei fizice? Multumesc.
Răspuns la discuția TVA 5% la teren?
Multumesc. Imi e mai clar acum.
Persoana fizica plateste impozite pe partea care ii revine din contractul de asociere (vanzarea terenului), sau are alte obligatii fiscale?
Răspuns la discuția TVA 5% la teren?
Persoana fizica nu vinde terenul catre persoana juridica ci se asociaza cu ea, printr-un contrat de colaborare, in vederea construirii si vanzarii ulterioare catre terti.
Sper ca am fost mai clar acum.
In cazul unui contract de colaborare in vederea construirii, intre o persoana fizica - care detine terenul si urmeaza sa primeasca banii pe teren la vanzare si o firma dezvoltatoare - care urmeaza sa construiasca cateva case ce urmeaza sa le vanda, daca se indeplinesc conditiile pentru a vinde cu TVA de 5%, acest procent se aplica si pentru teren si pentru casa?
Sau avand in vedere faptul ca proprietarul este o persoana fizica, alta decat firma dezvoltatoare, va plati 24% la vanzarea terenului, chiar daca s-a construit o casa pe el cu TVA de 5%?
Daca pers. fizica se inregistraza in scopuri de TVA, inseamna ca isi poate deduce TVA-ul din cheltuieli, investitii, nu? Urmand sa plateasca doar diferenta de TVA in momentul in care vinde casa (casele). Asta inseamna ca ar trebui tinuta o contabilitate minima.
Am cumparat un teren acum 15 ani, in Bucuresti, pe care as vrea sa-l vand acum, parcelat, intrucat am nevoie de bani. Sunt in situatia in care trebuie sa platesc TVA incepand cu a 2-a parcela vanduta? Persoana fizica.

Daca ma gandesc sa ma mut intr-o alta zona si vreau sa-mi vand toate proprietatile, va trebui sa platesc TVA de la a 2-a proprietate?

Multumesc pentru ajutor.