avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate mariusike

Activitate mariusike

Am avut permisul suspendat pe 1 an pentru alcool acum l-am primit inapoi dar in cazier imi apare dosarul, acum vreau sa ma inscriu sa fac scoala de profesionisti se poate face sau are treaba acel dosar care imi apare
Răspuns la discuția Intrebare redopandire permis
Pai condamnarea mea este de 12 luni ma refer la cat este permisul suspendat ceea ce imi scrie in acte culmea ma duc la politia rutiera imi zice 24 de luni
Nu scrie nicaieri ca a fost anulat permisul sau altceva cum il pot redobandi acum pe 12 dec mai exact pasii
Solutie: Condamnare Pronuntata in data de 2016-12-12
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 1 şi 4 Cod procedură penală raportat la art. 83 Cod penal stabileşte pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru săvarşirea de către inculpatul M.-M. M. B.în data de 27.11.2013, a infracţiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sange” prevăzută de art. 336 alin. 1 Cod penal, cu reţinerea dispoziţiilor art. 5 Cod penal şi aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală. În baza art. 83 alin. 1 Cod penal, amană aplicarea pedepsei închisorii de 8 (opt) luni închisoare stabilită inculpatului prin prezenta sentinţă penală pe un termen de supraveghere de 2 (doi) ani, stabilit în condiţiile art. 84 Cod penal, care se calculează de la data rămanerii definitive a prezentei sentinţe penale. În baza art. 85 alin. 1 şi 2 Cod penal pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere şi obligaţie: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Brăila la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. f) să nu conducă nici un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea de?inerii permisului de conducere pe o durată de un an de la data rămanerii definitive a prezentei hotărari În baza art. 86 alin. 1 Cod penal pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e), mai sus menţionate, se vor comunica de către inculpat Serviciului de Probaţiune Brăila. În baza art. 404 alin. 3 Cod procedură penală cu referire la art. 88 Cod penal atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiei impuse şi ale săvarşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere, în sensul revocării amanării aplicării pedepsei închisorii ce i-a fost stabilită prin prezenta sentinţă penală şi a dispunerii aplicării şi executării acesteia. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.12.2016.
Răspuns la discuția Analize sange politia rutiera
Ce intreb eu si ce imi spuneti voi, eu nu am vrut idee cum si ce ati dori voi sa fie in romania, pur si simplu am intrebat cam cat ar dura pana imi vin analizele
Răspuns la discuția Analize sange politia rutiera
ynocentta a scris:

Avand in vedere bagajul apreciabil de astfel de spete,suplimentar urmare perioadei de sfarsit de an,este de asteptat ca solutionarea sa fie de durata
Puteti contacta personal organul de politie responsabil in cercetare


Oamenii sunt atat de ocupatii incat nici la telefon nu pot raspunde :)
Cum ziceam traim in romania asta ne ocupa tot timpul.
Deci in 27.11.2013 am fost la recoltare sange domnii politistii mi-au zis ca ma v-a contacta pana acum nici un raspuns din partea lor
Alcool in aer : 0.59 mg/l
Cat mai dureaza deaia suntem si unde suntem totul in romania merge slow motion.
Răspuns la discuția Alcool la volan
cum si practica pe ce masina dau proba practica ? pe masina politiei vreau :))
Răspuns la discuția Alcool la volan
oircum a fost dintr-o prostie ca nu era sa plec cu masina cat am dat cu spatele 5 metri si poc peste mine, si faza cu avocatul apropo nu pot cere sa mute cazu la braila eu eram la munca la iasi acum daca am ramas fara permis mau dat afara si mau trimis la braila momentan eu sunt in braila oricum nici un semn din partea lor nu mau sunat nimic nu am primit nimic pe adresa din buletin ca pe aceasta miau facut tot de iasi nu mau intrebat nimic unde locuiesc sau alte prostii.


Si aporpo daca se suspenda voi da doar sala din cate am inteles nu este nevoie sa fac scoala dinou
Discuție Alcool la volan
In data de 27.11.2013 am fost prins in iasi cu alcoolemie 0,59 alcool pur in aerul expirat la ce ma pot astepta am fost si la biologice si nu am primit niciun raspuns de atunci la politie.

Cat dureaza dosar etc.