avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1479 soluții astăzi
Forum Activitate stefan2014

Activitate stefan2014

Răspuns la discuția contract de comodat
va multumesc
dupa incheiere unui contract de comodat ,ptr.un imobil,intre doua persoane fizice,carei parti ii revine plata impozitului datorat pe acea cladire?
sunt cu handicap accentuat[dializat],pensionat pe caz de boala,doresc sa infiintez o intreprindere individuala.Va rog sa/mi spune/ti,cum se vor achita fondul de pensii si cel de sanatate in situatia in care eu sunt deja pensionat pe caz de boala si am gratuitate in sistemul de sanatate.Va multumesc
Răspuns la discuția Revizuire art. 322 pct. 4
bun,si in cazul in care eu am doar un inscris declarat nul,iar decizia s-a bazat pe acel inscris,eu ce cale de anulare a deciziei data in baza unui inscris declarat nul,am?
imi puteti explica ce fel de revizuire in civil se poate face,stiind faptul ca sintagma prev de art.322 pct 4,privind revizuirea unui inscris declarat fals,se poate aplica stict numai in acest caz?Se poate aplica acelasi art.si pentru un inscris declarat nul.Este o diferenta intre fals si nul.Eu nu am gasit nicio cale de revizuire ptr. un inscris declarat nul.Va multumesc.
am o sentinta ramasa definitiva si irevocabila,dar ulterior am obtinut anularea unui inscris pentru fraudarea legii,dar acel inscris declarat nul a stat la baza sentintei ramase definitive si irevocabile.nu mai am nicio cale de atac....ce pot face?
Daca o sentinta definitiva si irevocabila , s-a dat in baza unui inscris declarat nul,ce cale de revizuire se poate face,intrucat eu nu am gasit nimic referitor la acte nule ci doar la cele declarate in fals.....va multumesc
Răspuns la discuția Abuzul in serviciu
va multumesc
In noul cod penal la art 297,ptr.abuz in serviciu facut de catre un functionar public,se aplica plangerea prealabila sau se poate si in lipsa acesteia.va multumesc
Va rog sa-mi spune-ti la ce fapta se incadreaza,omisiunea de a transcrie intr-o declaratie de martor data in fata unei comisii de disciplina,toate relatarile facute atat de martor cat si intrebari adresate de cel invinuit.Secretarul comisiei de disciplina ,a recunoscut ca datorita grabei a uitat sa transcrie in totalitate tot ce s-a discutat .Dar datorita lipsei unor paragrafe esentiale din acea declaratie eu,nu am putut sa-mi fac apararea .Va multumesc.