avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate andreeageorgiana

Activitate andreeageorgiana

daca o persoana a primit o condamnare cu 3 ani de inchisoare pentru furt calificat pe data de 8 decembrie la cat timp de la pronuntarea acestei hotarari se dispune urmarirea generala si internationala,avand in vedere ca infractorul nu s-a prezentat la proces si este plecat din tara...
Discuție Succesiune
buna seara.la dezbaterea unei succesiuni refuza sa se prezinte unul dintre mostenitori nici nu vrea sa accepte mostenirea nici sa renunte la ea...notarul la care se realizeaza succesiunea a spus ca il mai citeaza o data apoi inchide dosarul...ce alta posibilitate ar putea fii,notarul nu este obligat sa trimita dosarul in instanta,trebuie deschis proces doar catre dintre mostenitori????
sunt de acord cu dumneavoastra in legatura cu psihologul...dar nu mi se pare corect sa nu pot parasi tara cu fetita nici macar in vacanta doar pentru faptul ca nu are el chef sa dea o semnatura,sau sa beneficieze de anumite indemnizatii cu ajutorul certificatului de nastere a fetitei in masura in care nu ii da o bombonica de Craciun macar...
am trait in concubinaj,fetita este recunoscuta de catre tata...nu am nicio hotarare judecatoreasca pentru ca m-a amenintat ca daca vreau sa imi fie sa nu-l dau in judecata,insa el avand din nou probleme cu legea stiu ca un timp va sta departe de noi si vreau sa-l actionez in instanta...
nu pot lua legatura cu el,refuza in mod categoric nu il intereseaza nu are nevoie nici de drepturi nici de obligatii...ce mediere se poate realiza????nu mi se pare normal ca o mama sa raspunda singura pentru cresterea copilului,atata timp cat tatal nu sufera de vreo boala este apt de munca de ce nu poate fi obligat...pentru simplul fapt ca nu vrea sa munceasca????el cu ce traieste????
buna ziua!!!!imi doresc foarte mult sa castig custodia exclusiva a fetitei,sunt foarte hotarata deoarece a trecut 1an si jumate si tatal fetitei in varsta de 4 ani refuza sa tina legatura cu fetita nu ma ajuta financiar.a cautat-o o singura data i-a promis lucruri de care bineinteles nu s-a tinut de cuvant,acest moment a marcat mult fetita deoarece entuziasmult si bucuria de a vorbi cu tatal ei a fost un esec total.am incercat sa il caut eu prin intermediul mamei sale insa a refuzat categoric sa mai vorbeasca cu fetita.este condamnat la 2ani cu suspendare pentru furt calificat si din cate am inteles are un nou dosar pentru aceeasi fapta.este un om violent si mi-a fost frica sa il dau in judecata.acum locuieste in italia cu o femeie care are 2 copii si aceasta il intretine deoarece nu lucreaza si nici pe timpul relatiei noastre nu a lucrat.s-a folosit de certificatul fetitei de nastere pentru a primi indemnizatie la caldura,desi el locuia singur iar eu cu fetita la familia mea.as vrea sa stiu aproximativ cat ma costa un proces de custodie exclusiva si pentru pensie alimentara...si ce sanse am sa castig custodia exclusiva a fetitei imi doresc sanatatea psihica a copilului meu si daca el nu doreste asta nici nu vreau sa isi bata joc de sentimentele propriului copil...si daca nu lucreaza ce pensie alimentara pot primi,teoretic pentru ca practic sigur nu o va face...si tin sa mentionez ca el mai are un copil de 14ani caruia nu i-a platit nicio luna macar pensia alimentara.va multumesc anticipat!!!!
o persoana a fost condamnata pentru furt calificat si a primit 2 ani cu suspendare facand fapta in anul 2012,acum are un nou proces tot pentru furt calificat si mai mult ca sigur nu se va prezenta la proces.ce poate pati???va primi condamnare cu executare????multumesc anticipat...
Răspuns la discuția Custodia copilului
si inca o intrebare as avea...daca am martori care sa imi sustina spusele trebuie neaparat sa se prezinte in tribunal??declaratia lor nu e suficienta la un notar???tin sa mentionez ca locuiesc in acelasi sat cu bunica paterna a fetitei si precum v-am zis tatal fetitei e o fire violenta a avut probleme cu legea si oamenilor le este frica de el...
buna ziua!am si eu cateva nelamuriri cu privire la custodia unica a copilului...Sunt mama unei fetite de 3 ani rezultata dintr-o relatie de concubinaj si as dori sa obtin custodia unica a fetitei deoarece sunt despartita de cateva luni de tatal ei.El a plecat in Italia si-a facut o alta relatie cu o femeie care are 2 copii si refuza categoric sa mai tina legatura cu propriul sau copil,nici pana sa plece situatia nu a fost deloc roz deoarece locuiam separat pentru ca a refuzat sa munceasca si a avut si probleme cu legea si a fost fugit din tara.Nu a contribuit aproape deloc la cresterea fetitei venea si o vedea la 3-4 luni si atunci 1-2ore si mai mult ii afecta fetitei starea psihica si cresterea si dezvoltarea ei.Este o persoana violenta cu un limbaj vulgar a intrat in curte in trecut sa ma oblige sa ii dau fata cand doreste netinand cont de nimic...Mai are o fetita dintr-o casnicie anterioara careia nu i-a platit niciodata pensie alimentara.ce trebuie sa fac pentru a incerca sa castig custodia comuna tin sa mentionez ca am incercat sa iau legatura cu el pentru fetita si a refuzat sa-mi raspunda pentru ca doream sa aiba desi suntem despartiti o relatie tata-fiica si nu as dori sa ma trezesc peste un timp ca ma obliga din nou sa vada fata pentru a-si relua relatia cu mine pentru ca doar asa pana acum a venit sa vada fetita isi manipula propriul copil pentru a nu ma lasa nici pe mine in pace.Tin sa mentionez ca nu lucreaza nu a lucrat pana acum si mi-am intretinut fetita singura si ajutata de familia mea,respectiv mama si fratii...Nu este vorba de o razbunare ci doar caut sa-mi cresc fetita in liniste fara sa-i afectez starea psihica si sa nu fiu nevoita sa mai suport injurii,certuri,amenintari...va multumesc anticipat!