Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare pentru furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare pentru furt calificat

daca o persoana a primit o condamnare cu 3 ani de inchisoare pentru furt calificat pe data de 8 decembrie la cat timp de la pronuntarea acestei hotarari se dispune urmarirea generala si internationala,avand in vedere ca infractorul nu s-a prezentat la proces si este plecat din tara...
Art. 521 NCPP:

Darea în urmărire

(1) Darea în urmărire se solicită şi se dispune pentru identificarea, căutarea, localizarea şi prinderea unei persoane în scopul aducerii acesteia în faţa organelor judiciare ori punerii în executare a anumitor hotărâri judecătoreşti.

Art. 522 NCPP:

Urmărirea

(1) Ordinul de dare în urmărire se pune în executare de îndată de către structurile competente ale Ministerului Administraţiei şi Internelor care vor desfăşura, la nivel naţional, activităţi de identificare, căutare, localizare şi prindere a persoanei urmărite.