avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Activitate purple_girl

Activitate purple_girl

In iunie 2008 studenta fiind, am luat un card de credit pe baza bursei de merit in valoare de 600 ron la Rbs. Am platit dobanzile pana in 2010 cand am ramas fara bursa si nu am mai putut achita. De aproximativ 2 ani am inceput sa primesc scrisori de la o firma de recuperare ca datorez aproximativ 5000 ron. Scrisorile au venit pe adresa parintilor mei unde eu fizic nu mai locuiesc de 7 ani cu toate ca in buletin tot acolo am adresa. Scrisorile au fost simple nu recomandate, nu s-a semnat nimic pentru primirea lor. In tot acest timp eu nu am vorbit niciodata cu ei. Dupa atata timp vineri am fost contactata la locul de munca de acesti recuperatori. I-am resunat, la telefon mi-au adus la cunostinta restanta, eu le-am zis ca mi se pare abuziva, excesiva si ca vreau sa consult un avocat. Cum nu mai am contractul de credit mi-au zis ca imi pot trimite unul in urma unei cereri scrise din partea mea. Vreau sa stiu daca in acest caz a intervenit prescriptia si daca aceasta poate fi intrerupta prin conversatia avuta cu ei sau prin aceasta cerere? Ma pot actiona in instanta si sa mi se puna poprire pe venituri? As vrea sa ajung la o intelegere cu ei sa le platesc o suma rezonabila si sa terminam odata #-o. Cum sa fac sa ajung la aceasta intelegere?
Răspuns la discuția Datorie bancara
si cum pot verifica daca s-a prescris datoria?
Sa inteleg ca datoria pentru care am fost actionata in judecata ( respectiv 30 mil) daca va fi platita atunci nu mai exista motiv pentru proces si atunci pot prezenta in istanta dovada platilor?
Se stinge procesul fara a ma prezenta ori eu cu procura ori proprietarul?
Si daca pana la urmatorul termen datoria este deja achitata se stinge procesul nemaiexistand motiv? Ca asa lunar vine intretinere asta inseamna ca merg la infinit cu procesul ca nu au ei siguranta ca platesc?
Răspuns la discuția Datorie bancara
Cu riscul de a fi prea insistenta . Care scadenta? Ultima mea plata sau care? Plus de asta eu nu am de gand sa platesc banii astia mi se pare enorm de 10 ori suma initiala. Daca s-au prescris si eu nu ii platesc cand nu o sa mai apar la biroul de credit?
As avea vreo sansa la o intelegere cu banca sa le platesc o suma mai mica cum spuneam eu integral?
Răspuns la discuția Datorie bancara
Si cum e mai exact cu prescriptia asta cat timp trebuie sa treaca si de cand? Si daca se prescrie o datorie din biroul de credit cum pot fi scoasa?
Răspuns la discuția Datorie bancara
Acest ulterior mai exact a fost in urma cu aproximativ 4 ani, cardul fiind contractat in urma cu aproximativ 6 ani. luna trecuta am primit in posta un plic de la o firma de recuperare cum ca le datorez fabuloasa suma de 50 de milioane. Cum pot proceda?
Prin decizie de la judecatorie ma refer la un plic care continea actele trimise de la cei de la judecatorie, procesul fiind inceput in septembrie dupa ce platisem deja din datorii din iulie. Am primit si o singira citatie in noiembtie numai ca nu ma pot prezenta la ea pentru ca nu sunt proprietara iar intelegerea cu cei de la asociatie a fost facuta in numele unchiului meu. Intrebarea era urmatoare daca se plateste datoria in timpul procesului acesta se incheie fara alte cheluieli din partea mea?
SI daca este legala actionarea asta in judecata dupa ce am convenit sa achit datoria si nu numai ca am convenit si respect acea intelegere?
Buna seara! Va contactez si eu in legatura cu o problema legata de asociatia de proprietari la care locuiesc. In urma unei datorii de 30 mil lei vechi asociatia de proprietari unde locuiesc ne-a actionat in judecata, ultima plata la asociatie o facusem in noiembrie 2012. Eu locuiesc in apartamentul unchiului meu care este plecat din tara. Decizia de la judecatorie a sosit in septembrie eu incepand deja sa platesc din datorie din iulie, respectiv 600 ron in iulie, 1300 in septembrie, 600 in octombrie, 400 in noiembrie si 500 acum in decembrie ajungand la o datorie de 1400 lei la momentul actual. Presedintele asociatiei de care apartin m-a asigurat ca daca achit toata datoria nu va fi nici o problema legata de judecata si ca ei vor retrage dosarul la adresa unchiului meu insistand a nu ma prezenta la nici un termen de judecata. Este posibil asa ceva ca neprezentandu-ma la judecata si achitand sa se incheie procesul? Voi mai fi nevoita sa platesc ceva cheluieli de judecata? Atata timp cat platesc este intemeiata actiunea acestora? Multumesc anticipat!

[conexat din alt topic]
Daca dupa ce am incheiat o intelegere scrisa cu asociata de proprietari pentru a plati, la sf lunii iulie cand am si platit o parte din datorie ulterior in sept imi vine in posta dosar de la judecatorie ca sunt actionat in judecata este legal? Au procedat corect? Mentionez ca datoria era de 30 mil lei vechi iar pentru intelegere nu m-a chemat nimeni (am mers eu personal pentru a achita din datorie iar ei m-au pus sa fac respectiva cerere prin care solicit reesalonarea datoriilor)si nici nu m-a instiintat personal asupra actionarii in judecata, asociatia punand un afis pe usa pentru toata lumea fara a nominaliza pe cineva?
Discuție Datorie bancara
Buna seara,in urma cu 5 ani cand eram inca studenta am facut un card de cumparaturi la banca ABN actuala RBS cu o limita de credit de 600 ron. Pentru acte si emitere nu am fost niciodata la banca totul s-a facut printr-un coleg care se ocupa cu racolarea de noi clienti tocmai bun de jegmanit. Dupa ce l-am primit l-am folosit timp de 1 an fara nici o problema, numai ca dupa 1 an tatal meu care era pricipalul aducator de venit in casa a facut un accident vascular cerebral si a fost nevoit sa se pensioneze medical, veniturile reducandu-se considerabil. Tot atunci am ramas si fara bursa din studiu in baza careia obtinusem cardul respectiv. M-am vazut pusa in situatia de a nu mai putea plati dobanda datorata bancii respective, iar de atunci a inceput nebunia in fiecare luna imi puneau peste dobanda de plata si penalitate de depasire a limitei de credit, sau cam asa ceva se numea, suma adunandu-se. Am mai incercat sa platesc eu cat puteam dar nu aveam suficient cat sa acopar datoria. Ulterior am incetat sa platesc pentru ca nu am mai avut resurse financiare nici pentru acel putin pe care reusisem pana atunci sa il dau. Ulterior la 3 ani dupa acest episod m-am angajat, cand am intrat in posesia unei scrisori de la ei de la banca am vazut ca imi cer de plata 30 mil lei vechi iar acum suma ajungand la 50 mil. Intrebarea mea este urmatoarea, sunt dispusa sa platesc suma de atunci 6 mil initiala si eventuala inca de 2 ori pe atat, o dau si intr-o transa daca este nevoie dar suma ceruta de ei mi se pare enorma si abuziva. Exista vreo posiilitate sa renegociez iar ei sa accepte o astfel de propunere? Daca achit pot fi scoasa de la biroul de credit?