avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate augustinsavescu

Activitate augustinsavescu

Sunt cadru militar și în același timp mai am un job part-time. Cum se calculează al doilea serviciu în momentul în care îndeplinesc criteriile de pensionare de la primul.
Vă mulțumesc
Răspuns la discuția Decontare naveta
Numit în prima functie

augustinsavescu a scris:

Numit în prima functie

Cornel Vasile a scris:

In dispozitia primita dupa admiterea la concurs ce se mentioneaza, numit , incadrat sau mutat ?



Răspuns la discuția Decontare naveta
Numit în prima functie

Cornel Vasile a scris:

In dispozitia primita dupa admiterea la concurs ce se mentioneaza, numit , incadrat sau mutat ?

Răspuns la discuția Decontare naveta
Numit în prima functie
Buna ziua. Am o speță în legătură cu decontarea navetei la și de la locul de muncă.
Sunt cadru militar si in urma unui concurs organizat de unitate am trecut pe altă functie in cadrul aceleiasi unități,dar locul de desfășurare al serviciului este la 35km față de locul de domiciliul. Una dintre condițiile de participare la concurs a fost de întocmirea unei cereri (raport) prin care î mi exprim dorința de a participa la concurs si că îndeplineasc criteriile de selectie.În urma probelor am fost declarat admis. Timp de un an mi sa decontat naveta dar după venirea altui șef au ajuns la concluzia că am venit la cerere pe noua functie si nu se mai poate deconta naveta.EU am facut o cerere de participare la un concurs la cere au participat mai multi pretendenti,nu am facut raport de mutare pe o functie libera
Discuție part-time job
Buna ziua !Sunt soldat gradat profesionist ,lucrez in ture de 12-24;12-48 si doresc sa i-mi mai iau un servici part-time,sau cu alt fel de c.i.m.
Intrebarea mea este daca este vreun inpediment sau vre-o lege care sa ma restringa sa i-mi mai iau un servici cu jumatate de norma in afara orelor de program?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Plata salarii card
Dar nu se considera abuz daca Banca respectiva nu are bancomat in orasul unde lucreaza angajatul?
VA MULTUMESC DIN SUFLET!
Buna ziua!
Va solicit ajutorul in urmatoarea problema legata de plata drepturilor salariale pe card.Patronul societatii unde lucrez a facut un credit la o banca si pt a primi o dobinda mai avantajoasa a decis sa transfere cardurile de salarii la toti angajatii ( in jur de 200 salariati)la respectiva institutie bancara.NU ar fi nici o problema pina aici daca respectiva Banca ar avea sucursala sau macar un bancomat in orasul unde locuiesc toti angajatii si unde este sediul si punctele de lucru ale firmei.
Este vreo lege care sa impiedica aceste abuzuri din partea angajatorului?
Buna ziua!
Va solicit ajutorul in doua probleme pe care le intimpin cu un Banca:
Am contractat in anul 2008 un credit ipotecar pt achizitia unui imobil dupa cum urmeaza:(citez din contract)"Banca acorda imprumutatului un credit in suma de 17425 euro din care:17000 EUR reprezentind credit imobiliar pt cumparare imobil
425 EUR reprezentind contravaloare COMISION de ACORDARE CREDIT
Intrebarea mea este daca este o baza legala in temeiul careia pot solicita restituirea acestui comision si care ar fi pasii de urmat
Si a doua nelamurire consta in faptul ca am facut plingere la OPC in legatura cu comisionul de cont curent,primind un raspuns din partea Bancii in care mi se transmite urmatoarele:''din verificarile efectuate a rezultat faptul ca aveti un cont curent deschis in 14.02.2008(comisionabil)si il utilizati doar pt rambursarea ratelor de credit.Pt inchiderea acestuia si deschiderea unui cont curent necomisionabil(utilizat doar pt rambursarea ratelor de credit)este necesar sa va prezentati la orice unitate si sa solicitati efectuarea operatiunilor mentionate.PRECIZAM ca pt perioada 21.09.2010-25.02.2014 banca v-a restitui suma de 30,84 EUR ce reprezinta comision de cont curent".(incheiat citatul)
La doua zile dupa primirea recomandatei de la banca ma contactat telefonic o reprezentanta prin care mi se mai propune sa ma prezint la banca pt semnarea unui act aditional prin care se scoate din contract COMISIONUL de ADMINISTRARE.
INtrebarile mele sunt:de ce nu sa restituit comisionul de cont de la data deschiderii contului? si daca pot sa solicit si restituirea comisionului de administrare de la data semnarii contractului de credit si pina in prezent
In speranta ca am fost destul de explicit si coerent VA MULTUMESC pt timpul acordat
Buna ziua!
A-s dori sa stiu de cite ori se poate prelungi contractul individual de munca pe durata determinata tiniind cont de urmatoarele aspecte:lucrez ca militar profesionist de 10 ani intr-o institutie de ordine publica si siguranta nationala si am avut contracte pe durata determinata dupa cum urmeaza>de doua ori cite un an,o perioada de 2 ani,si doua perioade de 3 ani,la sfirsitul acestui an expiriind din nou contractul.Se poate sa ni se bage pe git o noua perioada de 3 ani?
Un alt aspect la care as dori o parere este faptul ca munca pe care o prestez este sistem in ture neegal repartizate,cu foarte multe ore suplimentare efectuate,simbete,duminici si sarbatori legale,cum pot solicita plata orelor suplimentare si pontarea corespunzatoare a zilelor considerate sarbatori sau libere de la guvern(si care este procentul acestora)
VA MULTUMESC