avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate sergiuconstantin

Activitate sergiuconstantin

buna ziua...in 1999 am luat permisul cat.b,inainte de a expira(10 ani valabil),l-am preschimbat in Italia,unde de altfel sunt si rezident...intrebarea mea este...chiar daca am savarsit fapte privind abaterea de la regimul circulatiei,ce comporta anularea permisului de conducere pe teritoriul romaniei si anume conducere sub influenta bauturilor alcoolice,refuzul probelor biologice si conducere cu permisul suspendat,e posibil ca avand permis preschimbat in italia,deci italian,acesta sa nu-mi poata fii anulat de catrea autoritatile romane???ps.nu am primit nici o instintare scrisa sau verbala,cum k permisul este anulat sau suspendat...unde si pe cine intreb de situatia permisului meu:confused:
Răspuns la discuția Permis de conducere preschimbat
multumesc frumos...deci trebuie sa ma adresez autoritatilor italiene,ok... e posibil sa-mi fie innapoiat permisul,legea italiana prevazand doar o suspendare pentru un maxim de 1 an,avand o alcolemie de peste 0,80 pana la 1.5g in sange,deci pot conduce in italia...dar in romania?sunt obligat sa fac din nou examenul(chiar daca italienii i mi dau permisul):-/
Buna seara,am din nou cateva intrebari care ma bantuie:D...fac un mic rezumat,dupa intreb......in 1999 am luat permisul cat.b,inainte de a expira(10 ani valabil),l-am preschimbat in Italia,unde de altfel sunt si rezident...intrebarea mea este...chiar daca am savarsit fapte privind abaterea de la regimul circulatiei,ce comporta anularea permisului de conducere pe teritoriul romaniei si anume conducere sub influenta bauturilor alcoholice,refuzul probelor biologice si conducere cu permisul suspendat,e posibil ca avand permis preschimbat in italia,deci italian,acesta sa nu-mi poata fii anulat de catrea autoritatile romane???ps.nu am primit nici o instintare scrisa sau verbala,cum k permisul este anulat sau suspendat...unde pot intreba???multumesc anticipat,seara buna!
Răspuns la discuția Permis anulat
daca i mi putetzi raspunde la o alta nelamurire...va rog frumos...prima este ,daca trebuie sa fac din nou scoala de soferi,sau ma pot prezenta direct la examen,iar a doua...daca pot sa dau examen in strainatate,eu fiind rezident in italia si inainte de a mi anula permisul in romania,eu il preschimbasem in italia...multumesc pt timpul acordat
Răspuns la discuția Permis anulat
da...atasez hotararea definitiva...credeam ca nu e nevoie...(26.10.2011
Ora estimata:
Complet: C5
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 334 din Codul de procedură penală, Schimbă încadrarea juridică a faptelor săvârşite de inculpatul BURTEA SERGIU – CONSTANTIN, din infracţiunile de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată privind circulaţia pe drumurile publice, de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având exercitarea dreptului de a conduce suspendată, prevăzută de art. 86 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată privind circulaţia pe drumurile publice şi de refuz de a se supune recoltării probelor biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, prevăzută de art. 87 alin. 5 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată privind circulaţia pe drumurile publice, cu aplicarea art. 33 lit. a) din Codul penal în următoarele infracţiuni: infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată, cu aplicarea art. 33 lit. b) din Codul penal faţă de infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având exercitarea dreptului de a conduce suspendată, prevăzută de art. 86 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată, infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având exercitarea dreptului de a conduce suspendată, prevăzută de art. 86 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată, cu aplicarea art. 33 lit. b) din Codul penal faţă de infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. numărul 195/2002 Republicată şi infracţiunea de refuz de a se supune recoltării probelor biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, prevăzută de art. 87 alin. 5 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată, în final toate cele trei infracţiuni cu aplicarea art. 33 lit. a) din Codul penal. În baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată privind circulaţia pe drumurile publice, raportat la art. 320 ind. 1 din Codul de procedură penală, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a) din Codul penal şi art. 76 alin. 1 lit. e) din Codul penal, Condamnă pe inculpatul BURTEA SERGIU – CONSTANTIN, la pedeapsa de 6(şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge. În temeiul art. 86 alin. 2 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată privind circulaţia pe drumurile publice, raportat la art. 320 ind. 1 din Codul de procedură penală, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a) din Codul penal şi art. 76 alin. 1 lit. e) din Codul penal, Condamnă pe inculpatul BURTEA SERGIU – CONSTANTIN, la pedeapsa de 3(trei) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având exercitarea dreptului de a conduce suspendată. În baza art. 87 alin. 5 din O.U.G. nr. 195/2002 Republicată privind circulaţia pe drumurile publice, raportat la art. 320 ind. 1 din Codul de procedură penală, cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. a) din Codul penal şi art. 76 alin. 1 lit. d) din Codul penal, Condamnă pe inculpatul BURTEA SERGIU – CONSTANTIN, la pedeapsa de 1(un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de refuz de a se supune recoltării probelor biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. În temeiul art. 33 lit. a) şi lit.) b din Codul penal şi art. 34 alin. 1 lit. b) din Codul penal, contopeşte pedepsele aplicate, de 6(şase) luni închisoare, de 3(trei) luni închisoare şi, respectiv de 1(un) an închisoare, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea, aceea de 1(un) an închisoare. În baza art. 71 din Codul penal interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a) teza a II-a şi lit. b) din Codul penal pe durata executării pedepsei. În temeiul art. 81 din Codul penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate pe durata termenului de încercare de 3(trei) ani, calculat potrivit art. 82 din Codul penal. În temeiul art. 359 din Codul de procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 din Codul penal a căror nerespectare atrage revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În temeiul art. 71 alin. 5 din Codul penal suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art. 191 alin. 1 din Codul de procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 400 lei, cheltuieli judiciare către stat, efectuate în cursul urmăririi penale şi al judecăţii, din care suma de 200 lei reprezentând onorariul apărătorului din oficiu asigurat în cursul judecăţii, va fi avansată din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 26 octombrie 2011.
Răspuns la discuția Permis anulat
termenul de incercare de 3 ani m-a facut sa ma intreb daca nu cumva,aceasta e perioada care trebuie sa treaca pentru a ma putea prezenta la examen...va multumesc foarte mult pentru raspuns
Discuție Permis anulat
buna ziua,intrebarea mea este...dupa cat timp pot da examen de redobandire a permisul de conducere,in acest caz...( În temeiul art. 33 lit. a) şi lit.) b din Codul penal şi art. 34 alin. 1 lit. b) din Codul penal, contopeşte pedepsele aplicate, de 6(şase) luni închisoare, de 3(trei) luni închisoare şi, respectiv de 1(un) an închisoare, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea, aceea de 1(un) an închisoare. În baza art. 71 din Codul penal interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a) teza a II-a şi lit. b) din Codul penal pe durata executării pedepsei. În temeiul art. 81 din Codul penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate pe durata termenului de încercare de 3(trei) ani, calculat potrivit art. 82 din Codul penal. În temeiul art. 359 din Codul de procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 din Codul penal a căror nerespectare atrage revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În temeiul art. 71 alin. 5 din Codul penal suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii)...multumesc anticipat