avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate sermi

Activitate sermi

Răspuns la discuția Rezultat control antifrauda
Poate nu toate, depinde cum e facuta. Cea despre care va vorbesc a fost luata in calcul, si chiar foarte bine..
Răspuns la discuția Rezultat control antifrauda
Pai tocmai asta e, fiind anonima nu se elibereaza niciun proces verbal.... catre anonimul care a depus sesizarea...
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, ce se intampla cu rezultatul unui control antifrauda efectuat in urma unei sesizari anonime.
Se publica undeva?
Buna ziua,
In 2005 m-am inscris la Facultatea de drept si administratie publica filiala Madrid din cadrul Universitatii Spiru Haret Bucuresti. Mi s-a spus ca durata cursurilor este de 3 ani, iar in iulie 2008 am sustinut examenul de licenta. Apoi, surpriza! In 2010 cand am fost sa imi ridic diploma, mi s-a spus ca nu o pot obtine, pentru ca am nevoie de 240 de credite pentru drept, iar eu aveam 180. Ca trebuie sa mai fac un an, sa dau toate exemenele plus unele diferente, pentru ca de atunci s-au mai schimbat cursurile, si sa dau inca o data examenul de licenta, pentru ca cel anterior nu este recunoscut si nu se poate echivala. Toate platite, bineinteles.

V-as ruga sa ma sfatuiti ce sa fac. Sa platesc inca un an, licenta si sa dau toate examenele aferente (m-ar costa in jur de 3500 de lei, plus timp si efort - materia s-a schimbat, codul penal, codul civil..) sau sa ii dau in judecata. Nu stiu cum era reglementat ID-ul in 2005-2008, de ce nu mi s-a spus ca sunt necesari 4 ani de studii si de ce am fost acceptata in licenta doar dupa 3 ani, daca nu era legal.

Multumesc!
Si daca semnez denuntul, unde il trimit? Si cum voi fi eu implicata?
Cine poate sa-mi spuna o adresa de mail si un numar de telefon a Directiei Antifrauda Fiscala Sibiu? Am cautat pe net si nu am gasit nimic.
Vreau sa trimit un denunt anonim. Am inteles ca, daca semnez denuntul, voi fi chemata sa dau declaratii cu privire la continutul acestuia. Toate lucrurile mentionate in denunt sunt adevarate, nu inteleg de ce trebuie sa mai declar ceva.
Stie cineva ceva despre acest subiect?
Multumesc!
Buna ziua,
Am lucrat 5 ani la o societate comerciala unde aveam contract de munca si conventie civila de prestari servicii. CIM-ul era pe 8 ore cu salariul minim pe economie iar conventia civila pe durata nedeterminata si pentru acelasi obiect ca si CIM-ul. Cand am vrut sa plec, mi s-a oferit un alt post pe care l-am refuzat . Am solicitat incheierea contractului de munca prin acordul partilor, dar am fost informata ca mi se va initia o procedura disciplinara. Aceasta procedura nu s-a efectuat, intrucat administratorul firmei mi-a spus ca putem incheia relatiile de munca in aceeasi zi a comunicarii initierii procedurii disciplinare, daca imi asum abaterile imputate in aceasta si recunosc faptul ca am cauzat societatii un prejudiciu aprox. egal cu banii care mi se cuveneau pe ultima luna lucrata. Cunoscand faptul ca toti fostii angajati ai societatii au plecat fara sa-si ia ultimul salariu, total sau partial, am semnat o declaratie prin care recunosteam abaterile si prejudiciul, fiind convinsa ca toata strategia urmarea de fapt neachitarea ultimului meu salariu si am plecat. Acum sunt chemata in judecata pentru acel prejudiciu, imputabil doar in baza declaratiei mele. Vreau sa mentionez faptul ca declaratia mi-a fost dictata cuvant cu cuvant de administrator si copiaza identic abaterile mentionate in procedura, care sunt:
1. neglijenta in serviciu in ceea ce priveste gestionarea sumelor de bani incasate in numerar de la clientii societatii si a platilor efectuate prin casierie;
2. Netinerea corecta a evidentei incasarilor si platilor efectuate prin casieria societatii
3. Producerea de prejudicii societatii, ca urmare a gestionarii defectuoase a sumelor de bani incasate de la clientii societatii
4. Neindeplinirea nejustificata a sarcinilor de serviciu incredintate prin contractul individual de munca si fisa postului
5. Neindeplinirea normei de munca stabilita prin CIM.
De asemenea, se mentioneaza ca, urmare a activitatii defectuoase desfasurate in exercitarea atributiilor ce imi revin conform CIM si fisei postului am cauzat societatii ... un prejudiciu real in cuantum de 4000 ron.
Declaratia am scris-o dupa dictare si sub amenintari.

Procedura disciplinara nu s-a efectuat iar prejudiciul ''recunoscut'' in declaratie nu este real ci coincide cu ultimul meu salariu.
In fisa postului aveam atributii de incasari si plati, dar eu am pus toate chitantele, bonurile etc. in actele contabile. Mi-am indeplinit sarcinile cu un punctaj de 9,80 si 10 pe anii 2011 si 2012, conform fiselor de evaluare profesionala.
Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa ma apar in instanta.
Multumesc!
Cat de grava este fapta unei persoane care a utilizat mai multe carti de identitate ale unor clienti, fara stirea acestora, incheind contracte de vanzare-cumparare false pentru diverse obiecte, achitate cu dispozitie de plata in casierie, in scopul de a diminua impozitul pe profit datorat statului.
Cum se pedepseste?
Multumesc pentru raspuns.

Declaratia mi-a fost dictata cuvant cu cuvant si verificata dupa aceea sa nu cumva sa fi scris ceva din capul meu. Oricum, nu mai conteaza acum ce si cum a fost, am luat legatura cu un avocat si vom vedea ce facem, daca va fi cazul. Vroiam doar sa stiu daca exista vreun termen de prescriere.
Buna ziua,

Datorita faptului ca am vrut cu orice pret sa plec de la ultimul loc de munca, refuzand oferta de a ramane chiar si pe un alt post, administratorul firmei m-a obligat, cu amenintari, sa semnez o declaratie prin care ii datoram o anumita suma de bani care, in conceptia lui, nu o meritam pentru ca munca mea ar fi valorat mai putin. Asta ca sa nu-mi plateasca ultimul salariu, ceea ce e ceva normal la firma respectiva... Bineinteles ca nu i-am platit nimic si am primit prin posta o citatie trimisa de un executor judecatoresc cu privire la achitarea sumei respective intr-un anumit termen. Am trimis o scrisoare de raspuns prin care explicam ca nu sunt de acord sa platesc acea suma, deoarece nu consider ca nu o datorez si ca declaratia am dat-o dupa dictare si sub amenintari. De altfel, in acea declaratie se mentioneaza: Subsemnatul .... declar de bunavoie si fara a se fi facut presiuni asupra mea urmatoarele... Cred ca toata lumea e de acord ca atunci cand faci o declaratie de bunavoie nu scrii asa ceva. Cert este ca, desi a trecut mai bine de o luna de la termenul scadent in citatie, nu am mai primit nimic de la firma respectiva. As vrea sa stiu, acea suma imputata prin declaratia mentionata, are vreun termen de prescriptie, sau administratorul o poate cere si peste 20 de ani daca are chef?

Multumesc!