avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate Bettina88

Activitate Bettina88

Ares-3 a scris:

Cred ca i s-a cerut, adica eu asa am interpretat ce a scris in proma postare si de aceea am indicat consulatul (nici asta nu scrie niciunde, poate declaratia este acceptata si daca e data in fata unui notar strain, poate trebuie apostilata poate nu insa in mod sigur trebuia tradusa si legalizata deci ajungea cu costurile tot pe-acolo; cea data la consulat evident este buna):


Eu am vorbit cu ei la telefon si asa mi-au spus ca numai o declaratie data la un consulat roman e acceptata.

Am gasit lista cu "documentele necesare" dupa ce am taiat in patru site-ul Inspectoratului General pt. Imigrari (si am confirmat tot cu ei la telefon) - una din cerinte fiind "acceptarea oficiala" in spatiul de locuit a sotului strain. Evident ca el sta cu mine in acelasi apartament oricum, dar trebuie sa ne incurcam in fel si fel de hartii si documente ca sa fie oficial si legal. Macar e posibil, ce sa zic.

O zi buna ;)
da, pentru cartea de rezidenta trebuie acordul coproprietarului (tatal meu), asa mi s-a cerut. Am vorbit din nou cu ei si mi-au confirmat si ei ca trebuie sa dea declaratia la un consulat roman din Germania.
Va multumesc mult pentru raspuns! O zi buna :)
Buna seara,

Doresc sa obtin o carte de rezidenta pentru sotul meu si unul din lucrurile necesare e "acceptarea" lui oficiala in apartamenul meu.

Sunt coproprietara impreuna cu tatal meu deoarece mama a decedat. Tatal meu este insa in afara tarii si nu se poate intoarce curand. Am nevoie de declaratia lui oficiala ca este de acord ca sotul meu sa stea in apartament. Cum pot sa rezolv acest lucru cu el fiind in strainatate?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
O seara buna.
Am inteles, va multumesc pentru raspuns. O zi buna!
Buna ziua,

Imi cer scuze daca subiectul s-a mai discutat, nu am gasit informatii destul de clare pentru situatia mea
Sotul meu este canadian si poate sta pe teritoriul Romaniei pana la 3 luni fara permis de sedere (ceea ce si face). Intrebarea mea este: are el nevoie de permis de munca in caz de angajare? Problema ar fi ca acele 3 luni expira in noiembrie cand el ar trebui sa plece, DAR daca s-ar angaja inainte de expirarea termenului, acele 3 luni nu se mai aplica, nu? Eu pe site-ul guvernului am gasit scris ca "membrii de familie ai cetatenilor romani" nu au nevoie de aceasta autorizatie de munca. Sotul meu insa nu are nici permis de sedere (care oricum e pana la 90 de zile deci nu trebuie). Nu cred ca m-am exprimat corect, dar vreau sa stiu daca are in principiu nevoie de autorizatie, SI daca NU, poate sta mai mult de 3 luni? daca DA, ce trebuie facut?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)
Buna ziua!

Daca poate cineva sa ma lamureasca.. eu am deja un pasaport valabil pe numele meu. Daca dupa ce ma casatoresc imi pastrez numele, este schimbarea pasaportului necesara? Daca da, dureaza la fel de mult ca eliberarea unui pasaport nou sau?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)
Răspuns la discuția Schimbarea numelui la casatorie
Va multumesc mult pentru informatii!
O zi buna!
Buna ziua!

Am o nelamurire: viitorul meu sot are un nume dublu de familie, iar la casatorie as dori sa preiau doar unul din numele lui. Este posibil?

Multumesc anticipat pentru raspuns.