avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate saaaaaaaaapoiii

Activitate saaaaaaaaapoiii

E adevarat ca procurorii de caz, in cazul dosarelor cu autor necunoscut se schimba tot la 6 luni?
Răspuns la discuția Probe pt. perchezitie,etc?
Nici daca le dai incuviintarea?
Răspuns la discuția Probe pt. perchezitie,etc?
legally_aid a scris:

Trebuie să existe probe sau indiciii că s-a comis oinfracțiune, sau că se pune la cale comiterea unei infracțiuni.Nu se poate opune persoana al cărei imobil trebuie perchiziționat.


1. probe ca s-a produs, sau ca a fost comisa de cel care urmeaza a fi perchezitionat,etc?

2. nu e vorba de opunere. sunt cazuri cand politia iti zice "Stii , nu avem mandat, dar am putea desfasura totusi o perchezitie? stiti sunteti suspect si nu cred ca ati vrea sa refuzati? <-- asta se face in USA, si stiu un caz in RO unde politia a facut la fel. Cineva a gasit o arma, a predat-o, iar politistii au zis "nu avem mandat, dar ne-a trimis sefu sa ne uitam, si daca nu ne lasati sefu se va supara... nu cred ca vreti sa fiti banuiti ca ati gasit mai multe arme si doar pe asta ne-ati predat-o?"
Cam ce fel de probe trebuie sa existe pt ca judecatrul sa accepte perchezitie domiciliara, informatica, etc?

Simplu fapt ca esti intr-o relatie de dusmani cu victima, nu e suficient, nu ? trebuie sa existe indicii temeinice... insa perchezitia se efectueaza pt. culegea de probe...deci sunt in ceata.

Fac ca si politistii din USA daca nu au mandat? te pun sa semnezi daca nu esti de acord sa-ti perchezitioneze ei casa de buna voie?
Răspuns la discuția E penal?
As muri in chinuri, daca nu i-as zice
Răspuns la discuția E penal?
Amenintarile la trecut sunt considerate amenintari? Gen "decat sa depun plangere penala impotriva lui X mai bine ii dadeam in cap"

sau "decat sa ma leg la cap cu voi mai bine... decat sa contest ordonanta ta mai bine...)
Răspuns la discuția Schimbarea declaratiei la parchet
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In caz contrar risca sa se afunde si mai tare...deoarece daca recunoaste isi poate complica foarte tare existenta daca apoi neaga comiterea faptei...




Cu ce ? adica... ar ramane fara probe...doar cu declaratia victimei ...
Răspuns la discuția E penal?
Si pe aia ii doar fix in cot! crede-ti-ma!
Răspuns la discuția E penal?
M-am saturat sa-mi dea amenzi administrative pe banuieli!
Discuție E penal?
Daca-i spun la procuror "daca ma mai acuzi o singura data fara probe, pun mana pe un topor si te las lat" e amenintare/ultraj?