avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaoprea

Activitate ioanaoprea

Buna
Daca jumatate din terenul pe care e construita casa mea apartine statului roman..desi eu platesc impozit de 13 ani pe toata proprietatea...ce pot face sa dobandesc tot terenul?
Am vazut acest lucru abia cand am scos extras de carte funciara pentru a vinde casa desi nu am mai reusit acest lucru..
Multumesc
Răspuns la discuția Partaj Prima Casa
nu ne-au dat nici o explicatie logica de ce vor ei doar prin instanta,ci doar ne-au zis ca au mai avut asa un caz de partaj cu prima casa si au avut tot prin instanta,dar acolo era vorba de copii si neintelegere cu privire la bunuri.
tocmai acest lucru vrem de la ei...un acord scris...pentru ca ei acordul oricum vor trebui sa si-l dea si in instanta,nu se poate fara acordul lor nici la notar nici in instanta,doar ca la notar le trebuie in scris acordul.atat...si nu dureaza deloc.
apoi in instanta eu stiu ca se recupereaza jumatate din taxa de timbru...dar mai intai trebuie platita ca sa o recuperezi...si de unde?la notar eu am trecut prin asa ceva ....si credeti-ma ca a mers totul bine...am primit acordul bancii(alta banca)in scris si totul a mers rapid si usor.si m-a costat 1000 lei,fara mediator,fara avocat...doar notarul si taxele lui.
si acuma e exact acceasi situatie...fara copii si partile s-au inteles...doar ca banca e cam....nush cum sa zic...mai bine zis doamna de la banca,ca banuiesc ca la sediul lor principal nu sunt asa de drastici...daca ar sti situatia...si cred ca mai bine le-o voi comunica si lor.
buna.
as avea o intrebare...sunt casatorita de o saptamana.am trecut si eu si sotul meu printr-un divort inainte de a ne casatori.amandoi am luat impreuna cu fostii soti apartamente cu programul,,prima casa,,.eu am cedat apart.fostului sot prin partaj la notar cu acordul bancii simplu si rapid deoarece fostul sot s-a incadrat singur la plata ratelor.actualaul sot inca nu afacut partajul deoarece ii trebuie un coplatitor rudade gr.1...adik eu.problema e urmatoarea:banca la care are el creditul nu vrea sa ii dea acordul pentru partaj decat daca face prin instanta...te poate obliga o banca prin ce modalitate sa faci partaj din moemnt ce totul e inteles si nu sunt probleme incat sa ajungem in instanta?si in instanta se prezinta banca si la notar trebuie sa isi de acordul(asa mi l-a dat si mie)el vrea sa faca prin notar deoarece e mult mai ieftin.ne poate obliga banca?nu putem face la notar?deja n-em saturat cat ne-am certat cu ei.au spus ca mai au un asemenea cazla mediator si in instanta...dar la el cazul nu trebuie sa fie cu mediator deoarece ambele parti s-au inteles