avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate Viano72

Activitate Viano72

Răspuns la discuția Bani imprumutati fara contract
Multumesc de indrumari
Răspuns la discuția Bani imprumutati fara contract
Am sotia si un prieten martori cand am dat toara suma de bani,dar nu am facut nici un act pentru ca estee o persoana avuta si respectabila.Am dovad scoaterii banilor din banca in aceeasi zii cand au fost inmanati.Sa aveti un an plin de reusite
Am cumparat din Germania acum un an mai multe autoturisme pe firma personala de la o cunostinta care este dealear legal in Germania.Masinile au fost licitate de pe net pe firma acestei cunostinte si platite treptat cash cu tva integral.Dupa o perioada de vreo luna am solicitat inapoierea tva pe firma mea dar spune ba ca are control de finante ba ca nu are bani.Ce pot face,este voriba de vreo 6000 de euro.Firma mea 3ste in Romania iar a lui in Germania,unde pot sa fac plangere??,avand in vedere ca a trecut aproape un an de zile
La multi ani tuturor,acum trei ani am imprumutat o suma mare de bani unei persoane apropiate.Dupa aproximativ un an a inceput sa restituie din suma inapoi dar a ramas o diferenta de aproximativ 10.000 ron spunand ca si el la randul lui a dat banii jmprumutati de la mine altei persoane cerand o dobanda si persoana respectiva la inselat pe romaneste intepat si nu m-ai are de unde sa-mi inapoieze suma datorata.Eu nu am primit nici un favor de la acest prieten si problema este ca nu am facut un contract sau ceva scris.Cand al sun sau ne aintalnim spune ca daca va primi de la persoana care a dat si el bani voi primi si eu inapoi de la el.Intrebarea este pot facevreo plangere la politie sau vreo institutie competenta,
Răspuns la discuția Teapa cauciucuri noi
buna,expertiza spune ca sunt in regula.Deci nu specifica ca sunt resapate sau ca au vrreo problema.Adica nu pot schimba un lucru a doua zii??Ca persoana fizica poti timp de zece zile schimba orice cumperi pe net.Adica in tara aceasta firmele sunt lasate de izbeliste???
Răspuns la discuția Teapa cauciucuri noi
multumesc de raspuns,am primit si telefonic si pe email rezultatul expertizei.Ei tot spun ca de ce au fost montate,adica o zii este problema???
buna,am cumparat 4 cauciucuri de pe net noi noute,amtrimis soferul la curier le-a platit si sa dus sa le monteze.A doua zii vad cauciucurile pe masina si constat ca au o dunga ca si cum ar fii resapate plus anul fabricatiei era 2011,deci 2 ani si vechime.Le dau jos a doua zii le duc la un reprezentant din oras cu greu doresc sa le ia si sa dea un bon ca a primit cauciucurile a doua zii.Dupa o luna si ceva ai contactez si ma anunta ca datorita unei expertize cauciucurile sunt in regula.Au spus ca bani nu ai primesc inapoi pentru ca au fost montate si rulate.Specific ca o zii au stat pe masina si vreo 2 km sau circulat.De atunci masina aceasta sta fara sa circule si nu stiu ce sa fac.Cautand pe ministeru de finante firma care a facut expertiza constat ca din 2010 nu exista.Cauciucurile sunt cumparate pe firma si nu pot apela protectia consumatorului,ce pot face:mothersday: