avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate andreilucian

Activitate andreilucian

Practic mi-a fost dat sa citesc;LEGE nr.333 din 8 iulie 2003
privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor...nu mai retin exact ce articol....si a fost specificat faptul ca in caz de furturi o sa fiu despagubit prezentand chitante sau facturi de la bunurile lipsa.Real NU am vazut nici cea mai infima urma de paza in sat.....si taxa este impusa tuturor nu e optionala!!!!!!!!!Trist dar adevarat!Cat despre politia locala.....sincer ma buseste rasul!Au venit doar pt. o constatare...si....restul sunt povesti!
Buna ziua ,cu respect pt. membrii! Am nevoie de cateva sfaturi si apelez din nou cu incredere la dumneavoastra....sa incepem cu inceputul; Locuiesc intr-un municipiu si mai detin o casa de vacanta intr-o sat in apropierea orasului.In acea localitate primaria a-mi impune sa platesc o taxa pt. paza satului<putin aberanta dar probabil folositoare>.La momentul la care am inscris imobilul la primarie , mi s-a adus la cunostinta despre aceasta taxa si m-i s-au expus si avantajele pazei in caz de eventuale furturi .Inevitabil s-a produs si acest eveniment neplacut si locuinta mea a fost calcata de hoti usurindu-mi mica <avere> cu produse in valoare de cca. 4000 ron ceia ce reiese si din raportul politiei locale care a venit la constatare.Acum ma intreb: care e procedura pt. a beneficia de despagubirile pt. pierderile mele...tinand cont ca primaria incaseaza bani pt. plata pazei satului??? In caz de va fi nevoie sa prezint la primarie bonuri sau facturi care sa ateste posesia bunurilor lipsa ,cum procedez, deoarece e bine stiut ca nu toate bunurile dintr-o gospodarie sunt cumparate cu facturi ori sunt cumparate de foarte mult timp si bineinteles nu mai exista facturile...sau pur si simplu sunt mostenite sau primite cadou de <casa noua>.Politia locala a intocmit un dosar de furt cu autor necunoscut si stim clar ca in veci si pururi nu se va gasii sau recupera ceva ....in acest caz sunt indreptatit sa cer despagubiri primariei???...caci probabil nu chiar degeaba platesc paza satului! Stiu sigur ca o sa lupt pina ma #-o , dar probabil cu sfaturile dv. o sa reusesc ceva....macar sa arat ca nu sunt <un taran prost> asa cum le place primariilor de la sate sa creada!Va multumesc din suflet pt. eventualele sfaturi!
Răspuns la discuția Citare ca martor
Multumesc! Mia-ti fost de un real ajutor!
Răspuns la discuția Citare ca martor
Multumesc de raspuns!Totusi as dori s a stiu cum pot afla mai multe detalii despre dosar, deoarece numele persoanei care m-a numit ca martor a-mi este total necunoscut, dar totusi am cunostinte despre institutia care a fost chemata in judecata de catre aceasta persoana<cat de cat>Problema mare care se iveste este ca eu locuiesc si muncesc in Danemarca....venirea mea la proces ar fi destul de scumpa si probabil ca as lipsii de la serviciu minim 3-4 zile ceia ce ar costa-o enorm pe persoana care m-a numit ca martor si mai mult ca sigur nu o sa-si permita niciodata sa-mi compenseze pierderile banesti.Cu ce documente trebui sa ma prezint pt. a face dovada deplasarii de la distanta si a pierderilor banesti pt. zilele lipsa de la serviciu?Daca una din partile din acest dosar, a-mi este spre ex; dusman sau o persoana pe care nu o suport si plus de asta si eu personal am 3 dosare deschise impotriva lor, dosare in care m-am constituit parte civila si am solicitat despagubiri in cauze.....este corect sa fiu martor aici? Multumesc mult!!!
Va salut cu respect! Intrebarea mea poate parea stupida , dar nu am avut niciodata de a face cu Tribunale si am nevoie de ceva sfaturi.Am fost citat ca martor la un proces intentat de un X catre o persoana juridica....Nu inteleg cum pot fi citat ca martor fara sa stiu nimic despre acest proces!Ca exemplu<daca sunt obligat sa ma prezint> pt. mine personal acest lucru semnifica timp pierdut si implicit pierdere de bani cu deplasarea---eventual cazare si alte alea!Oare eu sunt cumva dator sa cheltui banii mei personali pt. certurile dintre altii?Cum aflu despre ce este vorba mai exact!
Am inteles-----trec la fapte....multumesc mult!
In primul rind salut pe toata lumea! Situatia este aproximativ urmatoarea; In urma cu 2 ani am achizitionat cu acte in regula un teren in intravilanul unei comune limitrofe orasului<acte la notar+intabulat...cadastru si toate cele>.Pe acel teren exista o magazie destul de solida in care de-a lungul timpului am depozitat diverse materiale de constructii...merg acolo destul de rar---sa zicem o data la 2 saptamini.Astazi am constatat lipsa tuturoe materialelor si sincer nu stiu cum trebui sa procedez mai departe.Banuiesc cu o precizie de 80% cine este autorul dar nu-i cunosc numele .....stiu doar ca locuieste la o casa vecina de acest teren si ca face probleme de gen cam in tot satul!Rugamintea mea este sa-mi spune-ti ce si cum am de facut mai departe....si apoi incerc sa ma descurc! Multumesc pt. eventualele raspunsuri! Un an mai bun la toata lumea si SARBATORI FERICITE!