avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate xXx2013

Activitate xXx2013

Bună ziua,

Am primit o condamnare de 1 an inchisoare cu amanare și termen de încercare 2 ani.
M-am prezentat la serviciul de probațiuni la datele menționate în procesul verbal.
Au trecut cei 2 ani în Iulie 2019.

Cand pot sa depun cererea de reabilitare?

Multumesc!
Discuție Reabilitare
Buna seara,

In Mai 2017, am fost condamnat la 1 an inchisoare cu amanare si termen supraveghere 2 ani.
S-a terminat termenul de supraveghere si vreau sa stiu daca pot dispune de Reabilitare.

Daca da, care sunt procedurile? Ma poate ajuta cineva cu cererea care trebuie intocmita?

Multumesc.
Ma poate lamuri cineva cu Hotarerea Definitiva?
Ramane aceasta minuta care o primesc acasa definitiva, daca nu se face apel? Sau se va mai emite o alta Hotarare si o primesc acasa? Sau trebuie sa ma duc eu la Judecatorie sa solicit alta?
Mulțumesc pentru răspunsuri.

Mă poate lamuri cineva, va rog, cu hotărârea definitivă?
GabrielaA a scris:
Din pacate trebuie sa veniti in tara, nu puteti sa mergeti la serviciul de probatiuni in tara in care sunteti.


Da, stiu ca trebuie sa vin in tara ca sa fiu luat in evidenta. Dar cand? Dupa ce primesc minuta si dupa 10 zile nu se face apel? Sau astept o alta hotarare acasa si cu aceea ma duc la probatiuni?


Depinde ce intelegeti prin rar. Ideea este ca trebuie sa discutati cu consilierul de probatiune ca sa stabiliti asta.

Ma refer la o data la 3-4-5 luni, poate 6. Aici lucrez, aici locuiesc si am familia aici.

Deci minuta care o primesc acasa nu ramane definitiva si cu aceea sa ma duc la serviciul de probatiuni?
Trebuie sa astept sau sa solicit hotare definitiva din partea instantei?

Va cer aceste raspunsuri pentru ca vreau sa fiu luat in evidenta cat mai repede, deoarce nu sunt in tara, si am nevoie sa stiu exact la cat timp trebuie sa ma prezint la serviciul de probatiuni.

Le-am trimis si un e-mail prezentandu-le situatii, sper sa imi raspunda.
In cat timp imi vine acasa hotararea definitiva daca nu se face apel in baza minutei?
Cunoasteti cumva raspunsuri si pentru celalalte intrebari?
Multumesc pentru raspunsuri.

In prezent eu sunt in alta tara, as putea face apel ca sa pot face aceste masuri preventive in tara unde domicilez? Adica sa ma duc la serviciul de probatiuni in tara in care sunt, daca este posibil asa ceva.

In cazul in care sunt plecat din tara, se poate ajunge la un consens cu cei de la probatiuni sa vin mai rar in tara?

Dupa ce primesc minuta acasa, daca nu se face niciun apel nici din partea mea sau a procurorului de caz, minuta devina definitiva sau trebuie sa mai primesc o alta hotarare acasa care va ramane definitiva si cu aceea sa ma duc la serviciul de probatiuni?
Azi am primit o pedeapsa de 1 an inchisoare, cu amanarea executarii pedepsei pentru un termen de 2 ani sub supraveghere de la data ramanerii definitive a prezentei hotarari.
Cand trebuie sa ma prezint prima data la serviciul de Probatiuni?
Aceasta pedeapsa mai apare in cazier dupa 2 ani?

Răspuns la discuția Prescriptie
Up!