Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amanare pedeapsa - Serviciul Probatiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amanare pedeapsa - Serviciul Probatiuni

Azi am primit o pedeapsa de 1 an inchisoare, cu amanarea executarii pedepsei pentru un termen de 2 ani sub supraveghere de la data ramanerii definitive a prezentei hotarari.
Cand trebuie sa ma prezint prima data la serviciul de Probatiuni?
Aceasta pedeapsa mai apare in cazier dupa 2 ani?

xXx2013 a scris:
..., cu amanarea executarii pedepsei ...

Presupun ca vorbiti despre amânarea aplicării pedepsei. Sau nu?

Dupa ce hotararea ramane definitiva, este comunicata serviciului de probatiune competent, unde lucrarea va fi repartizata unui consilier de probatiune manager de caz care convoaca persoana supravegheata si deruleaza procedura in continuare. Insa pentru a evita situatia in care convocarea nu va gaseste acasa, si asta sa fie interpretata altfel, va recomand sa faceti dvs primul pas si sa va adresati serviciului de probatiune cu hotararea definitiva.

Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă au trecut 2 ani de la data când s-a pronunţat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei şi nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal.
Multumesc pentru raspunsuri.

In prezent eu sunt in alta tara, as putea face apel ca sa pot face aceste masuri preventive in tara unde domicilez? Adica sa ma duc la serviciul de probatiuni in tara in care sunt, daca este posibil asa ceva.

In cazul in care sunt plecat din tara, se poate ajunge la un consens cu cei de la probatiuni sa vin mai rar in tara?

Dupa ce primesc minuta acasa, daca nu se face niciun apel nici din partea mea sau a procurorului de caz, minuta devina definitiva sau trebuie sa mai primesc o alta hotarare acasa care va ramane definitiva si cu aceea sa ma duc la serviciul de probatiuni?
xXx2013, utilizator
Termenul de apel este de 10 zile si curge de la comunicarea minutei.
Daca nu se exercita apel in termenul legal, hotararea ramane definitiva. Trebuie insa sa asteptati sa se redacteze.
Mergeti apoi la serviciul de probatiune si discutati toate aspectele.
In cat timp imi vine acasa hotararea definitiva daca nu se face apel in baza minutei?
Cunoasteti cumva raspunsuri si pentru celalalte intrebari?
Legea spune ca in 30 de zile de la pronuntare trebuie redactata, eu am avut cazuri complexe unde redactarea a durat si 1 an de zile. La un dosar de complexitate redusa, se redacteaza in 2-3 luni.