Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amanare pedeapsa - Serviciul Probatiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amanare pedeapsa - Serviciul Probatiuni

Azi am primit o pedeapsa de 1 an inchisoare, cu amanarea executarii pedepsei pentru un termen de 2 ani sub supraveghere de la data ramanerii definitive a prezentei hotarari.
Cand trebuie sa ma prezint prima data la serviciul de Probatiuni?
Aceasta pedeapsa mai apare in cazier dupa 2 ani?

Ma poate lamuri cineva cu Hotarerea Definitiva?
Ramane aceasta minuta care o primesc acasa definitiva, daca nu se face apel? Sau se va mai emite o alta Hotarare si o primesc acasa? Sau trebuie sa ma duc eu la Judecatorie sa solicit alta?