avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Keffr3n

Activitate Keffr3n

Am mai auzit un zvon. Eu am sediul acasa la parintii mei, dar activitatea la sediul clientului sau ceva e genul asta.
Exista riscul ca tata sa plateasca un impozit mai mare pentru ca am eu PFA declarat acolo?
Salut,
Am un job, full time, si pe langa asta mai fac mici chestii, legate de comunicare/publicitate. Sunt lucrari punctuale, mai mult de hobby. Din cate inteleg, din 2016 voi plati pe PFA si contributiile la pensii, pe langa impozitul pe profit (16%) si sanatate (5%).

Ma gandesc sa inchid PFA-ul din ianuarie si sa lucrez la negru sau sub alta forma de organizare. Am inteles ca microintreprinderea ar fi o optiune, cu cota de impozitare pe cifra de afaceri. Pentru mine e ok, ca prestez servicii.

Ce imi recomandati, pentru a putea lucra legal proiecte punctuale? Daca nu am un proiect doua-trei luni, sa nu platesc aiurea? Mi se pare corect sa platesc taxe si impozite, dar proportional cu ce castig.Daca nu castig, de ce sa platesc pensii la cota din salariul minim?

Editat pentru ca nu isi avea locul pe acest forum.
Salut,
Anul trecut am castigat o suma din drepturi de autor, pe primele 6 luni. Mi-a fost retinut la sursa 10%, urmand ca eu sa platesc diferenta acum.

Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca e completata corect?

1. Venit brut - 11195 lei
2. Cheltuieli deductibile, din care: 1120 (suma retinuta la sursa)
2.1 Contributii sociale obligatorii, potrivit legii 1120
3. Venit net anual (rd.1-rd.2), din care: 10075 (diferenta dintre 1 si 2)
3.1. Venit net aferent activitatilor cu regim de retinere la sursa a impozitului - 10075
4. Castig net anual - 10075
5. Pierdere fiscala anuala (rd.2-rd.1) / Pierdere neta anuala

Am auzit ca exista si o deducere de 20% pentru DDA-uri, neimpozitabia. E calculata automat sau trebuie sa o adaug eu pe declaratie in vreun fel?

Multumesc!
Răspuns la discuția PFA - contributii la sanatate
Multumesc de promptitudine.
Ca o concluzie, pentru alti bezmetici in lumea fiscalitatii, citez din linkul al doilea:

"Fiind angajata cu CIM, nu aveti obligatia sa platiti contributii la pensii si nici la somaj. In concluzie, aveti de achitat doar contributia la sanatate si impozitul pe venituri din activitatea PFA."

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Buna ziua, eu sunt angajat cu carte de munca, angajatorul vireaza contributia la pensii, si, ca hobby, mai desfasor, ocazional, o activitate pe PFA. Trebuie sa platesc si eu la pensii, sau e ca la sanatate, daca platesc la job - nu mai platesc pe PFA?
Am PFA de vreo 8 ani si nu am platit niciodata la pensii si nu am primit nimic de la nicio autoritate, am afat de curand ca ar fi trebuit sa platesc.
Cei de la sanatate mi-au trimis instiintari, etc.
Va multumesc.