avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1921 soluții astăzi
Forum Activitate mimoza99

Activitate mimoza99

Am gasit un articol in noul cod de procedura civila care ar putea fi aplicat. (?)

ART. 583 Realizarea unei lucrari autonome cu caracter durabil asupra imobilului altuia
de asemeni:
Art. 559
Art. 567: Dobândirea dreptului de proprietate prin accesiune
art.578

Ce pareri aveti?

Urata situatie... ce sa facem? Avem nevoie de articole din lege care sa ne vina in ajutor. Din pacate am consultat 2 avocati care nu mi-au putut da un raspuns clar scriptic.
@DinuX
Nu, nu are autorizatie si nici un alt act care sa demonstreze existenta acesteia.


Va multumesc pentru raspunsuri.
Domnule @petricadracea
imi puteti spune un articol din lege care sa sustina acest lucru? Mi-ar fi de mare ajutor.

In proces, care inca se afla in etapa de fond, s-a cerut expertiza.




[edit : mesaj conexat cu precedentul]
Imi cer scuze, poate nu m-am exprimat foarte clar. Parintii au cumparat un teren intabulat, pe care era o cabana neintabulata. Acestia au renovat-o partial (ferestre, tencuit partial si o extindere pe lateral de 3 m, inca mai este mult de lucru). Ulterior doneaza ficei lor terenul (aceasta pentru ca nu a putut sa fie inclusa in donatie si cabana inexistenta la cartea funciara, dar intentia era aceasta). Fiica lor continua procesul de renovare. Peste 3 ani de la donatie, unul din parinti cere in procesul de partaj "casa" edificata in timpul casatoriei, deoarece nu a fost transmisa prin donatie. Exista vreo lege care vine in ajutorul fiicei sa scoata de la masa de partaj aceasta cabana? Intentia de donare a fost atat a terenului cat si a cabanei. Va multumesc.
Buna ziua. parintii au donat fiicei un teren cu fanat si pomi fara sarcini. Pe teren exista o cabana neintabulata pe care asa au cumparat-o parintii (vanzare-cumparare pt teren cu fanat si pomi, fara aducerea in discutie a cabanei, si totusi s-au considerat proprietari). Ulterior parintii au renovat-o partial si lejer in timpul liber, nu au intabulat-o intre timp. Peste 3 ani parintii divorteaza si unul din ei cere partaj, inclusiv casa de pe teren despre care spune ca e edificata in timpul casatoriei lor (fals) si casa nu a fost cuprinsa in donatie. X-( Exista vreo lege care vine in ajutorul fiicei sa scoata de la masa de partaj aceasta cabana? Intentia de donare a fost atat a terenului cat si a cabanei. Va multumesc anticipat pentru raspuns. :((
Buna ziua.
Doresc sa iau un credit de la banca, dar nu mi se acorda suma de care am nevoie, decat daca am un coplatitor, in cazul meu, sotul care are pensie de varsta. Sotul este paralizat (pareza dreapta, mobil, adica se poate deplasa) si are dificultati de comunicare (repeta o silaba cand vrea sa comunice) in urma unui AVC survenit acum 6 ani. Intelege ceea ce i se vorbeste si isi exprima acordul prin incuviintare din cap.
Eu sunt asistentul sau social si am o un document, curatela, prin care imi este permis sa iau indemnizatia pe care o primeste.
Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac ca banca sa ii acorde creditul.
Buna. Sunt curioasa daca OPC-ul (sau cine altcineva) ar putea face ceva in cazul unui vanzator care nu isi face treaba. Aceasta vorbeste la telefon in timp ce clientul ii pune o intrebare banala cu privire la pretul unui produs, iar el ii raspunde cu o incredibila obraznicie ca scrie "acolo" cat costa (scrisul e de mana, si nu e asezat pe produs, ci sub o serie de produse care nu sunt asezate in ordine), dupa care clientul ii atrage atentia ca de asta a intrebat-o pe vanzatoare cat costa, ca sa nu mai fie divergente (cum am mai avut de altfel pe aceiasi tema in urma cu 2 ani), si ca nu e multumit de calitatea serviciilor ei, deoarece nu e platita sa vorbeasca la telefon in timp ce are clienti, dupa care urmeaza din partea vanzatoarei un sir de explicatii ca e autoservire ca scrie "acolo" ca nu sunt eu (clientul) cu ce face ea (adica vanzatoarea care ar trebui sa fie tot un zambet si la dispozitia mea si a patronului care are de vandut produsul). Mi-a stricat buna dispozitie, vanzatoarea nu si-a facut treaba, iar acuzta sunt tot eu, clienta, care nu am facut "lectura" sa cunosc preturile si locul lor. In urma cu 2 ani se intampla acelasi lucru, diferenta fiind ca ii cer numarul patronului, iar aceasta refuza sa mi-l dea. Ce e de facut in acest caz? Multumesc anticipat pentru raspuns.