avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate doinaamo

Activitate doinaamo

buna ziua .
copil 18 ani nascut in italia cu cetatean italian .mama romanca nu reusesc sa fac carte de identitate sau permis de sedere in Romania
legea ma obliga sa transcriu certificatul italian in romana cu conditia sa accept in instanta sa vina fostul meu sot sa nu recunoasca copilul .
a fost conceput pe o perioada cand eram casa torita cu alt sot.
copilul are propietato in romania un contract de munca un Nif .un nr de asigurare medicala..un cont curent bancar si sint refuzata totusi sa solicit un act de identitate cu cnp .
ajutati.ma sa rezolv problema
multumesc Doina
Nu mi.ati raspuns daca se delibereaza intre timp o autorizatie unde tine locul la permis definitiv sa pot circula cu masina in strainatate. Multumesc
Doina
buna ziua am permis de conducere italian ,data de validitate este deteriorata din cauza la o sticla varsata in poseta .precizez ca in italia lipesc o simpla foaie minuscula pe spate cu data expirarii.
vreau sa,l schimb cu cel romanesc ce anume acte am nevoie ?este simplu ?cat dureaza pina este gata ? se lasa eventual o hartie provizorie sa pot conduce pina este gata ? nu locuiesc in tara si am nevoie de permis sa conduc intre timp .multumesc
Buna ziua ;as dori va rog FRUMOS daca puteti sa;mi spuneti despre o casatorie intre un marocan si romanca pe teritoriul romaniei ;ce documente are nevoie ?si dupa cat timp poate obtine cetatenia romana ? Si ca sa poata intra pe teritoriul Romaniei are nevoie de o invitatie cumva ? sau e suficienta viza ? El se afla in prezent in Maroc:
Multumesc mult!