Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare permis italian in romanesc
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare permis italian in romanesc

buna ziua am permis de conducere italian ,data de validitate este deteriorata din cauza la o sticla varsata in poseta .precizez ca in italia lipesc o simpla foaie minuscula pe spate cu data expirarii.
vreau sa,l schimb cu cel romanesc ce anume acte am nevoie ?este simplu ?cat dureaza pina este gata ? se lasa eventual o hartie provizorie sa pot conduce pina este gata ? nu locuiesc in tara si am nevoie de permis sa conduc intre timp .multumesc
Este posibil sa schimbati permisul de conducere valabil in Italia cu un permis de conducere Romanesc. Dupa dep[unerea dosarului, autoritatile din Romania consulta autoritatea emitenta in privinta valabilitatii inainte de a emite permisul Romanesc. Din acest motiv termenul de preschimbare este mai lung
Nu mi.ati raspuns daca se delibereaza intre timp o autorizatie unde tine locul la permis definitiv sa pot circula cu masina in strainatate. Multumesc
Doina
Veti atasa la dosarul de preschimbare a permisului o declaratie autentificata prin care declarati pe proprie raspundere ca permisul emis in Italia este valabil. In baza acesteia se poate emite la cerere o autorizatie provizorie de conducere a vehiculelor. Din cate stiu eu, aceasta este valabila doar pe teritoriul Romaniei