avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate liana2014

Activitate liana2014

Discuție Angajati ONG
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti , intr-o fundatie (ong) fondatorul, membri consiliului director si membrii pot fi salariati (angajati sau prin conventie civile, etc.)
Va multumesc!

Buna ziua,
Daca o persoana face parte din consiuliul directoral al unei fundatii si are pe numele ei o cladire, acea persoana face un contract de comodat pe mai multi ani cu fundatia,iar fundatia doreste sa amenajeze acea clarire pt. tabara de copii este ok? sau exista un interes de conflicte aici.
Multumesc mult!
Discuție Despre ONG
Buna ziua,
Presedinta unei fundatii s-a retras din fundatie pe motiv de boala ( a avut mai multe interventii chirurgicale), ea fiind si fondatoarea fundatiei. A ramas in fundatie o presedinta si doi membri, presedinta actuala vrea sa ramana cu fundatia si a dat in judecata sa fie schimbati cei doi membri propunand alti membri din familia ei. S-a convocat o sedinta in care fondatoarea si-a exprimat dorinta de a reveni in fundatie si pe functia de presedinte; actuala presedinta nu a participat la sedinta dar i s-au adus la cunostinta despre continutul procesului verbal, cei doi membri au votat pentru revenirea fondatoarei si excluderea din fundatie a presedintei actuale (mentionez ca la data la care a avut loc sedinta, membri fundatiei nu au fost informati despre faptul ca presedinta in cauza a facut demersuri catre Judecatorie pentru motivul enumerat mai sus).
Stim ca la neintelegerea membrilor completul de judecata poate dizolva fundatia, daca se depune la instanta procesul verbal intocmit la sedinta respectiva, fondatoarea si-ar putea primi inapoi functiile din fundatie sau exista riscul dizolvarii?
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca presedinta fundatie (constituita de dansa) s-a restras din fundatie pe motiv de boala si doreste revenirea in fundatie (pe motiv ca s-a vindecat) tot ca si presedinte, iar presedinta actuala nu este de acord revenirea dansei. Sunt posibilitati de revenire a dansei, daca sunt va rog sa imi transmiteti acestea.
Va multumesc mult!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in cazul in care exista o neintelegereintre membri fondatori actuali privind restituirea acesteia catre vechiul fondator,intrucat vechiul fondator nu mai este membru in fundatie. Daca se ajunge in instanta de judecata fundatia se dizolva? Iar in acest caz ce implica acest lucru din punct de vedere juridic, ce costuri implica acest lucru (aproximativ totalul costurilor)
Va multumesc!
Buna ziua,
La o fundatie se poate suspenda activitatea temporar?
Daca da, va rog sa-mi spuneti si cum?
Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari:
1. O firma juridica poate sponsoriza o fundatie daca administratorul si asociatul firmei este unchiul unui membru fondator sau cumnatul unui membru fondator.
2.Ce documete justificative trebuiesc daca fundatia doneaza bani de exemplu.( o fetita bolnava care are nevoie de medicamente tratamente sau la o persoana- bolnava cu o pensie foarte mica si cu o fetita in plasament simplu unde cheltuielile lunare depasesc pensia si pe deasupra mai are si bani imprumutati ).
3.Pentru o suma de bani donati prin contract de donatie ce acte justificative trebuiesc intocmite in sensul respectarii legii, atat din partea fundatiei cat si din partea persoanei care a beneficiat de o suma de bani.