avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate gabri2

Activitate gabri2

sentinta de iesire din indiviziune este data la un an dupa moartea tatalui
multumesc pt raspuns!

Mai e o pr: cu 10 ani in urma acest frate al tatalui meu a dobandit o sentinta de iesire din indiviziune conform careia i se aproba cererea sa de a i se acorda jumatate din averea tatalui meu fara a depune la dosar nici un titlu de proprietate . In schimb, sunt corect enumerate nr-ele de titluri (cele 2 pe care le specific in mesajul meu initial) si suprafetele si bunurile aflate pe aceste suprafete. Acesta sentinta este valabila?
Buna seara,


Tatal meu, decedat, are 2 titluri de proprietate:
1. un titlu doar pe numele lui
2. un alt titlu de proprietate impreuna cu fratele sau, inca in viata

Sunt unicul descendent al tatalui meu.

Intrebarea mea este: fratele sau are si el dreptul la bunurile din titlul de proprietate trecut exclusiv pe numele tatalui meu?
Răspuns la discuția Control Asociatii de proprietari
si ce masuri putem lua daca comitetul raspunde vag si nu da acces la informatii?
multumesc frumos kartush1977!
multumesc pt rapsuns, Kartush1977. Cui trebuie adresata sesizarea? comandantului institutului sau exista vreun serviciu care se ocupa de astfel de probleme?
e o greseala de exprimare, e adevarat. Ma refeream de fapt la comitet
multumesc pt raspunsul imediat din partea dvs.
Presupunand ca sunt ok in partea legata de formalitati, cum ramane cu informatiile pe care le au despre familia mea si pe care le folosesc importiva mea daca ridic intrebari?
Am vrut sa raportez la politie iar poli m-a intrebat care e blocul cu pricina, si, f amabil, s-a oferit sa-i someze telefonic pe cei in cauza. Pai ce incredere sa mai ai in autoritati??!

Exista vreo sansa, si as vrea sa ma adresez si unui avocat de pe forum, ca asociatia sa fie indeprtata din functie daca se dovedeste ca face abuz de atributii?

Nu cred ca intr-un stat civilizat ca Romania, sa se poata permita sa se dea in cap locatarului la el acasa. Daca ii este teama de alterarea sanatatii sale, sa taca din gura si sa se supuna "legii majoritatii". Pt ca aceasta asociatie functioneaza la limita legalului (alegere, hotarari, etc) si sistemul ei e de a fi informat comitetul, iar locatarii nici nu se cunosc intre ei. Daca ceilalti din bloc, din lipsa de timp si neuroni, pt problema specifica, se multumesc cu starea asta de lucruri, trebuie sa o fac si eu?

.. am vrut sa intreb la politie care lege se aplica supravegherii camerelor de luat vederi de pe holul blocului. Caci pe situri parerile sunt impartite.

adica.. to be or not to be ...sa ma adresez sau nu unui avocat? merita?
In cazul in care celorlalti proprietari nu le pasa. Caci baietii din comitet au mijloacele lor de a face politica.. De ex (doar unul din cele multe), putini proprietari platesc loc de parcare, caci nu vad sa aiba nr de inregistrare al masinii pe locul de parcare. Comitetul le "ofera" aceste locuri si se naste o relatie amicala personala intre "baietii din comitet" si proprietarul auto, etc, etc. Mai punem la socoteala si bata celui cu tidula si oamenii tac si nu vin la adunari.

Toate bune, dar eu?

:-/

buna seara,

Comitetul asociatiei de proprietari urmareste regulat cand intru si ies din bloc prin
intermediul camerelor de luat vederi. Exista, din cele spuse de ei, un calendar
in care este bifat cine iese (cine intra) si unde merge, pt a fi taxat corespunzator la intretinere.

In plus, taxarea este dupa bunul plac al comitetului. De ex. timp de 2 luni de zile au locuit 5 persoane in ap. Dupa care au locuit 3 persoane. Ei bine, comitetul pretinde ca au locuit si in a 3a si a 4a luna tot 5 persoane. Deci, din punctul meu de vedere, comitetul este de rea credinta. Mai mult, acelasi comitet "inchide ochii" cand la firma care functioneaza in bloc si care este agreata de ei, urca mai multe persoane, iar la intretinere firma plateste utilitati doar pt o persoana.

Deschid o (mare) paranteza pt a arata cateva dintre abuzurile comitetului in ceea ce priveste CCTVul.
a)Cand mi s-au furat lucruri de ale mele de pe scara nu s-a sesizat nimic.
b) Cand pe scara s-au inregistrat stricaciuni, nimeni din comitet nu a pomenit nimic. Nu se stie prin urmare daca stricaciosul e vreun strain sau locatar din bloc. E adevarat ca la nivelul cu pricina nu exista camere de luat vederi dar interesant este ca s-a incercat sa mi se explice ca faptasul vrenise de pe acoperisul blocului desi nu existase nici o urma de fortare al lacatului,intact de altfel pe terasa blocului.. Si asta ca sa mai apara noi cheltuieli de reparatii la intretinere.

c) Si cel mai important: In bloc un nene, fost membru de comitet si agreat de actualul comitet (caci ar fi sustras ceva fonduri ale blocului si ar fi acoperit de cei in functie..), face pe nebunul. De fapt, el are o patalama de persoana cu nevoi psihice speciale si cand vreun locatar al blocului cere comitetului socoteala, uncheasul il ia frumos la bataie. Si politia nu poate interveni ca are patalama omu'..

Si ma intreb: poate fi lasat comitetul sa supravegheze aceste camere in conditiile astea?

Exista vreo solutie legala sa mai fie infranati baietii astia in actiunile lor?

multumesc pt timpul dvs
Multumesc pt raspuns.

De fapt, am depus intrebarile mele atat la cutia de scrisori a comitetului executiv al asociatiei, cat si prin intermediul primariei. Comitetul mi-a raspuns direct mie. Pot cere primariei sa primesc raspunsul comitetului prin intermediul ei? Pt ca poate fi orcand contestat raspunsul comitetului de catre ei insisi,
Multumesc inca o data