avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters310776

Activitate ContSters310776

BUNA ZIUA
Va rog mult daca poate sa-mi raspunda cineva urgent. La aceasta situatie:
Vineri in 25 Aprilie am primit mesaj de la banca ING unde am cardul de salarii ca mi-a fost blocat contul de catre primaria din localitatea unde am domiciliul stabil.
Am intrebat de ce care sunt motivele si mi-a raspuns ca am amenzi si de circulatie si contraventii neachitate.Eu stiu de o singura amenda pe care am primit-o in Bucuresti datorita unei facaturi intre politistii comunitari in anul 2011 si o cunostinta de a lor din apropierea postului de politie unde am fost amendat cu 1500 ron pentru ca ,chipurile parcasem intr-un loc care era al acelui individ (cunostinte si pe care am atacat-o in instanta si in august 2012 am primit hotararea definitiva si irevocabila cu anularea amenzii . Acum nu stiu cum sa procedez ca_ci eu consider un abuz.Acest lucru.Din acel cont plateam ratele la alta banca la un credit .Tot de acolo plateam si alocatia copilului si ma si intretineam .Sunt intr-o situatie fara precedent mai ales ca [editat] care au instituit poprirea sunt in primaria din Galati.Nu am nici un fel de sume disponibile in acest moment sa ma duc acolo .Eu lucrez acum in Bucuresti.Va rog mult cine a mai intalnit acest lucru care este rezolvarea cea mai urgenta. A si omis sa va spun ca aceasta creanta este de aproximativ 3100 Roni.
Astept un sfat salvator si va multumesc anticipat . Cu deosebita stima . Stefy #-o
Buna ziua . Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pertinent in cele ce urmeaza : Sunt nascuta in luna octombrie 1967 .Din anul 1986 luna aprilie si pana in noiembrie am fost incadrata in gr.2 de munca.Din luna noiembrie am intyrat in prenatal dupa care am nascut si am intrat in intrerupere pentru cresterea copilului pana in septembrie 1989 cand am reintrat la munca in grupa a2a pana in aprilie 2001.Din aprilie 2001 si pana in prezent sunt incadrata in conditii deosebite .
Fiti amabili si spuneti-mi cand as avea dreptul legal de iesire la pensie ? As putea sa ies la pensie partiala sau anticipata fara sa-mi afecteze pe viitor? Sunt bolnava si nu as vrea sa alerg prin spitale sa ma pensionez sa ies pe caz de boala .
Va multumesc mult si va doresc sanatate
I-mi cer scuze.Aveti perfecta dreptate .Sa reiau in perioadele :
- iunie 1982 pana in octombrie 1989 si
- august 1999 pana in aprilie 2001 -am lucrat in grupa I de munca.
Iar in perioada octombrie 2002 pana octombrie 2003 conditii speciale.
Perioada octombrie 1989 -august 1999 am fost in grupa a II a de munca .
Si in perioadele aprilie 2001 -septembrie 2002 ; octombrie 2003- martie 2006 si noiembrie 2006 -martie 2013 am lucrat in conditii deosebite.
Cred ca am fost mai explicit acum si va rog sa-mi raspundeti daca nu mai este nici o alta nelamurire .
Din luna mai 2013 si pana in luna septembrie 2014 sunt in situatia de autodisponibilizat perioada in care societatea plateste asigurari sociale .


Cu deosebita consideratie
am uitat sa spun ca din luna mai 2013 si pana in luna septembrie 2014 sunt in situatia de autodisponibilizat perioada in care societatea plateste asigurari sociale .

Buna ziua,
Va rog mult cine poate sa-mi dea un raspuns abilitat cat mai aproape de adevar.
Din luna iunie 1982 pana in octombrie 1989 am lucrat in grupa I de munca.
Din luna august 1999 pana in aprilie 2001 -tot grupa I de munca .
din octombrie 2002 pana octombrie 2003 -tot grupa I de munca.Restul perioadei respectiv :octombrie 1989 -august 1999 ; octombrie 2003- martie 2006 si noiembrie 2006-martie 2013 m lucrat in conditii deosebite. Nu stiu cum voi fi incadrat in perioada aprilie 2001 -septembrie 2002 deoarece am lucrat in continu in acelasi loc de munca care era incadrat efectiv in grupa I de munca......?
Intrebarea mea este dupa ultima rectificare a legii cand as putea sa ies la pensie fiind nascut in luna iunie 1961 ?
Va multumesc anticipat cu respect.
Buna seara
Cine poate sa-mi raspunda daca un cuscru poate depune marturie in procesul civil pentru cuscrul sau proces pe care -l are acesta cu niste vecini.Prin cuscru intelegem tatal baiatului si tatal fetei tinerilor casatoriti.Daca nu care este baza legala si daca da de asemeni.
Un judecator nu a admis acest lucru si vreau sa vad daca e normal.El spunea ca sunt afini si nu este permis dar eu nu cred acest lucru.
Cu deosebita stima respondentilor