Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAND POTI IESI LA PENSIE DACA INAINTE DE APRILIE 2001 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAND POTI IESI LA PENSIE DACA INAINTE DE APRILIE 2001 AM AVUT SI GRUPA 1 SI GRUPA A 2a DE MUNCA

Buna ziua,
Va rog mult cine poate sa-mi dea un raspuns abilitat cat mai aproape de adevar.
Din luna iunie 1982 pana in octombrie 1989 am lucrat in grupa I de munca.
Din luna august 1999 pana in aprilie 2001 -tot grupa I de munca .
din octombrie 2002 pana octombrie 2003 -tot grupa I de munca.Restul perioadei respectiv :octombrie 1989 -august 1999 ; octombrie 2003- martie 2006 si noiembrie 2006-martie 2013 m lucrat in conditii deosebite. Nu stiu cum voi fi incadrat in perioada aprilie 2001 -septembrie 2002 deoarece am lucrat in continu in acelasi loc de munca care era incadrat efectiv in grupa I de munca......?
Intrebarea mea este dupa ultima rectificare a legii cand as putea sa ies la pensie fiind nascut in luna iunie 1961 ?
Va multumesc anticipat cu respect.
am uitat sa spun ca din luna mai 2013 si pana in luna septembrie 2014 sunt in situatia de autodisponibilizat perioada in care societatea plateste asigurari sociale .

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Grupele superioare de munca I si II au fost pana la 31/03/2001.
Incepnd cu 01/04/2001 au fost conditii speciale si deosebite de munca.
Clarificati anii pe grupe si conditii.
I-mi cer scuze.Aveti perfecta dreptate .Sa reiau in perioadele :
- iunie 1982 pana in octombrie 1989 si
- august 1999 pana in aprilie 2001 -am lucrat in grupa I de munca.
Iar in perioada octombrie 2002 pana octombrie 2003 conditii speciale.
Perioada octombrie 1989 -august 1999 am fost in grupa a II a de munca .
Si in perioadele aprilie 2001 -septembrie 2002 ; octombrie 2003- martie 2006 si noiembrie 2006 -martie 2013 am lucrat in conditii deosebite.
Cred ca am fost mai explicit acum si va rog sa-mi raspundeti daca nu mai este nici o alta nelamurire .
Din luna mai 2013 si pana in luna septembrie 2014 sunt in situatia de autodisponibilizat perioada in care societatea plateste asigurari sociale .

Cu deosebita consideratie
Din calculele mele reiese ca aveti:
9 ani in grupa I-a
20 de ani si 3 luni in conditii deosebite
Daca acest calcul este corect,atunci:
65-4 ani si 6 luni pentru grupa I-a - 4 ani si 6 luni pentru conditii deosebite = 56 de ani- limita de varsta.
Pentru 1 an in conditii speciale nu se acorda reducere.