Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Pentru o persoana nascuta in aprilie 1961,si cu urmatoarea activitate in campul muncii, indeplineste conditiile pentru a iesi la pensie la 52 ani?
-septembrie 1980 CM grupa I
-octombrie 1980-aprilie 1982 incorporat
-mai 1982-noiembrie 2002 CM grupa I

Va multumesc mult,o zi buna!
Pensie pt.limita de varsta la 61 de ani.Grupa I-a de munca pana la 01.04.2001 cand a intrat in vigoare Legea 19/2000.Daca unitate unde a lucrat nu se regaseste pe lista cu unitatiile si locurile de munca care au primit avizul pt. conditii speciale beneficiaza de o reducere de 4ani pt. 18 ani lucrati in conditii deosebite conf Legii 263/2010.