avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaVartic

Activitate ElenaVartic

Buna ziua.
Vecinul parintilor mei a daramat un gard si isi face altul nou, exact pe limita proprietatii. Face gard cu temelie de ciment, cel vechi era doar din lemn. A legat de coltul casei parintilor mei o poarta si cei de la primarie si politia locala au zis ca el are voie sa da faca asta. Nu are documentele de proprietate nefiind dezbatuta mostenirea de la bunici. Unde sa ma mai duc? Efectiv stau la noi pe teren si toarna cimentul fara acordul nostru. Ce pot face mai departe?
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Dar se poate dezbate o mostenire fara schite cadastrale si intabulari la terenuri. Sau se poate dezbate doar o parte din mostenire la tribunal?
Buna
Am nevoie de un sfat.
Bunica mea a murit in 1990 lasand un testament prin care lasa unica mostenitoare pe mama mea.
Cei 2 frati ai mamei mele au scos in 1994 un titlu de proprietate de la primarie pe numele bunicii si ca si mostenitori:mama mea si cei 2 frati.
Unul dintre frati au murit si copiii lui vor dezbaterea mostenirii.
In urma eliberarii titlului fratii au impartit terenul in parti inegale, mama mea tinand doar 5000mp din cei 57000 mp mostenire .
Verisoarele mele vor dezbatere mostenire doar pe un teren intravilan unde era casa bunicii mele pe care au daramat-o.
Ele si-au construit acum 2 case pe care nu au acte si de asta vor dezbatere doar pe acel teren intravilan.
Verisoarele mele si unchiul in viata nu considera ca mama mea ar avea vreun drept la mostenire. Notarul la care au mers initial a refuzat sa le faca actele fiindca nu vor sa ii dea mamei mele o treime din teren.
Acum au mers la un avocat prin care sa mearga in instanta sa faca aceasta dezbatere.
Vor putea instanta sa faca dezbaterea daca nu se face la toata suprafata? Si nu tot terenul este intabulat ci doar o mica parte.
Daca mergem in instanta poate un judecator sa anuleze acel titlu si sa o declare pe mama mea unica mostenitoare daca avem acel testament? Bunica a fost intretinuta de mama mea. A murit la noi acasa nu la ea in localitate fiindca unchii mei nu au vrut sa o ajute.
Multumesc.
Răspuns la discuția Calcul pensie- gr a 2 de munca
Am revenit. Am cerut adeverinta de cotizare si a depus tatal meu in mai 2014 cerere de recalculare. I s-a transmis ca nu I se modifica pensia si ca nu au facut nici o referire la aceasta adeverinta, daca se ia sau nu in calcul
Răspuns la discuția Calcul pensie- gr a 2 de munca
Multumesc.

Mai am o intrebare: in calculul pensiei se iau salariile brute/nete trecute in cartea de munca? Stiu ca se pot duce adeverinte care dovedesc sporurile suplimentare primite de asigurat pana in 1992. Dupa 1992 se trec sporul de vechime si cel de grupa in cartea de munca. Insa stiti daca exista cazuri in care , dupa anul 2000 salariul trecut in cartea de munca si cel din declaratiile trimise la Bugetul asigurarilor sociale sa fie diferit? Multumesc
Pe decizie din 12.2008 are 41 ani, 16 zile stagiu total, cu punctaj de 0.91173, pensie 624 din 01.01.2009, 19 ani, 3 luni si 22 zile grupa a doua de munca- cotizare la stat conf lg 3/1977. Mai jos in decizie mai scrie: stagiu aferent gr1 si 2 de munca 4 ani si 9 luni. Ulterior a depus o cerere si i s-a marit punctul la 1.02754. I s-a calculat corect punctajul aferent grupei a doua de munca?

Multumesc
Discuție Calcul pensie
Buna ziua. Tatal meu a iesit la pensie in 2007 anticipat, iar in 2008 la limita de varsta. Este nascut in 1948. Pe decizie este trecut ca si stagiu complet de cotizare 33 ani si 10 luni. Stagiul total de cotizare realizat: 41 ani 3 luni 16 zile din care:la stat: gr 2 de munca 19 ani, 3 luni si 22 zile, conditii normale 16 ani, 10 luni,29 zile si stagiu aferent gr1 si 2 de munca 4 ani si 9 luni. Numarul total de puncte este 30.84687, punctaj mediu realizat 0.91173. Vreau sa va intreb: este normal sa se calculeze numarul de puncte realizat doar pentru perioada de 33 ani si 10 luni? Sau pentru toata perioada lucrata?