avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Activitate mariasocol

Activitate mariasocol

In urma decesului sotului meu am mostenit o parcela de teren agricol extravilan alaturata cu o parcela identica mastenita de fratele sotului, si el decedat,
Cumnata a vandut parcela respectiva dar a obtinut fraudulos, cu act notarial, o portiune de 500 mp din parcela mostenita de mine..Impreuna cu notara ce a intocmit actul de vanzare a parasit tara si nu se cunoaste locul de domiciliu actual.
Arendasul care se ocupa de ambele parcele nu a observat ca la vanzre suprafata este mai mare si a cumparat parcela vanduta de cumnata mea.
Eu doresc sa intabulez parcela mostenita in vederea vanzarii dar nu o pot face din motivul precizat mai sus. Cum pot rezolva acesta incurcatura fara a trebui sa dau in judecata fie arendasul , fie pe cumnata pe care nu reusesc sa o gasesc?
Buna ziua
Locuiesc la et 2 al blocului iar vecina de la et.3 are instalatia de evacuare a chiuvetei de la baie defecta, astfel ca s-au produs infiltratii de apa in plafonul baii mele precum si de-a lungul peretelui alaturat. Am atentionat-o despre acest fapt de-a lungul mai multor ani dar dansa refuza sa faca reparatiile ce se impun, astfel ca a aparut mucegai atat pe tavan cat si pe peretele alaturat.
Desi am informat conducerea administratiei de proprietari ,in scris, nu am primit nicio solutie despre cum as putea rezolva problema infiltratiilor.
Ce se poate face in acest caz?
Buna ziua,
Cum se poate proceda legal in situatia in care in apartamentul vecin locuieste o doamna in varsta de 85 ani cu parkinson si alte boli grave, lasata fara supraveghere permanenta, care, uneori uita aragazul deschis, fiind pericol de explozie in bloc, lasa televizorul sa functioneze noaptea cu sonorul la maxim, uneori cade din pat si nu se poate ridica singura, iar rudele apropiate nu vor sa ia masurile necesare pentru a-i asigura o viata fara pericole atat doamnei bolnave cat si locatarilor din bloc. Mentionez ca suntem asociatie de proprietari
Am fost anuntati de catre administratorul unei asociatii de proprietari din loc Hunedoara ca se va opri alimentarea cu apa din cauza neachtarii de catre toti locatarii a facturii pentru consumul de apa.
In cazul ca unii proprietari au plecat din tara fara sa achite intretinerea , aceasta atragand majorarea volorii in timp, este legal ca administratorul sa sigileze intrarea in apartament pentru a constata daca proprietarul revine in apartament din cand in cand si consuma apa fara sa transmita consumul apei la administratie?
Buna seara,
Suntem o asociatie de proprietari cu 40 apartamente (o scara de bloc) din mun. Galati. Administratoarea ( pensionara ) angajata cu CIM cu timp partial de munca, a intrat in concediu medical, fiind bolnava de cancer.Ea solicita sa fie platita pe durata concediului medical - care va fi de un an, cu salariul avut in timpul prestarii activitatii ( 250 ron/ luna ) si cere ca banii sa-i fie dati inainte de a fi primiti de la Casa de Asigurari de sanatate.
Pentru activitatea de administrare a asociatiei de proprietari am angajat o alta administratoare cu contract civil, pentru 3 luni.
Am dori sa stim cum putem sa rezolvam, in mod legal, situatia deoarece veniturile asociatiei sunt mici si nu ne permitem sa platim 2 administratoare in acelasi timp.
Astept raspuns, multumesc anticipat
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme:
Am obtinut Hotararea pentru recunoasterea in Romania a deciziei de divort pronuntata in Canada, de la Tribunalul Bucuresti, care precizeaza urmatoarele:
"Dispune recunoasterea cu efecte juridice depline pe teritoriul Romaniei a deciziei de divort pronuntata de Curtea Superioara de Justitie Sectiunea familie din Ontario, Canada."
Pentru legalizare hotararii, Tribunalul Bucuresti a trimis in Toronto, instiintarea catre partea reclamata, solicitand semnatura de luare la cunostinta.
Destinatarul insa nu a fost gasit la adresa precizata in decizia de divort pronuntata in Canada, si nu poate fi gasit intrucat nu a precizat noua adresa a domiciliului.
As dori sa stiu care este procedura pentru a finaliza aceasta actiune.
Va multumesc , Maria .