avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate mikaelamika

Activitate mikaelamika

Buna ziua multumesc frumos pentru raspuns. Problema este ca aceste cote parti sunt "in devalmasie" . Nu exista imparteala clara ,sunt la comun . In cazul acesta trebuie sa se urmeze niste pasi ? Multumesc anticipat .
Buna ziua ma numesc Tudor si va transmit urmatoarea speta cu privire la catrva lamuriri pe care mile-ati putea oferi cu privire la donatie cota parte: mama in varsta de 80 de ani, sot decedat, 2 copii (eu si o sora). Succesiunea facuta dupa sot ( casa de curte, terenul casei, vreo 4 hectare de pamant in afara Bucurestiului , un autoturism radiat, si niste gropi la cimitir care nu sunt curprinse in aceasta succesiune) . Cote parti: 3/8 eu si sora, 5/8 mama. Mama vrea sa doneze cotele parti surorii mele, vreau sa stiu daca este posibil ca aceste parti sa ii fie donate(5 parti) , cum se procedeaza la donatie . Ce se intampla dupa decesul mamei cu aceste cote donate ? La succesiunea dupa decesul mamei ce revine la fiecare? Va multumesc anticipat pentru raspuns .
Gen:F
Data nasterii:20.06.1960
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date: pensie invaliditate gradul 3
Intrebare:Buna seara as dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o situati . Lucrez in sistemul bugetar din 2012 cu 1/2 norma datorita pensiei de incaliditate gradul 3 . In data de 27.06.2017 am intrerupt munca pentru un an de zile din cauza unor problemelor de sanatate ivite . Am revenit in campul muncii pe data de 27.06.2018 , in schimb problemele de sanatate persista. As dori sa imi iau conceciu medical si vreau sa stiu daca intreruperea de un an afecteaza acest fapt. In cazul in care problemele de sanatate persista si intru la comisia de expertiza afecteaza intr-un fel pensia de invaliditate gradul 3 ? Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Declarare nou-nascut
Am inteles . Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Declarare nou-nascut
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Doresc sa imi spuneti unde anume in lege este stipulata aceasta situatie? Iar in cazul in care mama este cea casatorita si nedivortata si concepe un copil in timpul casatoriei cu "amantul" de ce "amantul "nu poate recunoaste copilul? De ce legea nu se aplica la fel?
Buna ziua, vreau si eu sa stiu daca tatal, care este casatorit si nu este divortat, poate recunoaste copilul pe care l-a facut cu alta femeie, aceasta nefiind sotia lui. Multumesc frumos !