avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1876 soluții astăzi
Forum Activitate valiilie

Activitate valiilie

Discuție Testament
Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari privind urmatoarea situatie:
Un barbat (B) si o femeie (F), sot si sotie, care nu au copii, au in proprietate un apartament.
B a avut un testament (autentificat la notar) in care lasa tot sotiei sale F.
B a decedat iar jumatatea lui de apartament a intrat in posesia sotiei F printr-un certificat de mostenitor, conform testamentului.
B (decedat) are 3 nepoti (de frate si sora): B1, B2, B3
F are 4 nepoti (de frate si sora): F1, F2, F3, F4
F are un testament (autentificat la notar) prin care lasa tot apartamentul lui F1
Intrebari, dupa eventualul deces al lui F:
Mai au B1, B2, B3 vreun drept de mostenire la acest apartament, pot ataca testamentul lui F1?
Pot ataca F2, F3, F4 testamentul lui F1?
Multumesc.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Sa aveti o seara buna!
Multumesc mult. Pana aici e clar. Pun problema altfel:
Fiind 2 apartamente in vila, nu exista asociatie; deci A poate sa dea acea declaratie ca nu exista asociatie; deasemenea, fiind o adresa fara individualizarea apartamentului (doar strada/nr) nu va apare intrebarea de vecini direct afectati.
Intrebarea e atunci ce poate face B ulterior, pus in fata faptului implinit: sa reclame?/unde sa reclame?/sa faca actiune ?/pe ce motiv?/cu ce sanse?
O societate comerciala poate functiona intr-un apartament doar cu acordul celorlalati proprietari? Care proprietari, de pe palier, scara, bloc? Ce acte normative se refera la asta?
De fapt situatia este: o casa parter si etaj curte comuna , parter proprietar A, etaj proprietar B. Poate A sa inchirieze spatiul unei firme indiferent de acordul sau dezacordul lui B? Ce ar putea sa faca B in cazul in care nu e de acord cu functionarea unei firme in imobil?
Răspuns la discuția lmpozit pe chirie
Ma scuzati, poate nu m-am exprimat bine. Contractul o sa-l reinnoiesc in iulie 2014. Ma refeream la lunile ianuarie-iunie 2014 (care deja sunt prinse in contractul existent)
Buna ziua,

In iulie 2013 am inchiriat (sunt persoana fizica) cuiva o garsoniera cu un contract pe un an.
Am inregistrat contractul la fisc, si odata cu inregistrarea am depus formularul 220 pe anul 2013. Apoi am primit acasa instiintare si am platit impozitul pe 2013. Contractul insa curge inca 6 luni din 2014.
Fiscul o sa-mi trimita instiintare de plata si pentru 2014, sau trebuie sa mai merg la fisc si acum, sa mai declar ceva?

Multumesc