avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari privind urmatoarea situatie:
Un barbat (B) si o femeie (F), sot si sotie, care nu au copii, au in proprietate un apartament.
B a avut un testament (autentificat la notar) in care lasa tot sotiei sale F.
B a decedat iar jumatatea lui de apartament a intrat in posesia sotiei F printr-un certificat de mostenitor, conform testamentului.
B (decedat) are 3 nepoti (de frate si sora): B1, B2, B3
F are 4 nepoti (de frate si sora): F1, F2, F3, F4
F are un testament (autentificat la notar) prin care lasa tot apartamentul lui F1
Intrebari, dupa eventualul deces al lui F:
Mai au B1, B2, B3 vreun drept de mostenire la acest apartament, pot ataca testamentul lui F1?
Pot ataca F2, F3, F4 testamentul lui F1?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:26, 23 Mai 2016
Apartamentul intrat in proprietatea sotiei F, a devenit bun personal, conform testamentului, astfel ca ramura mostenotorilor din partea sotului, nu mai poate emite pretentii.
Mostenitorii F 2, 3, 4 , fiind din aceeasi clasa de mostenitori, pot emite pretentii, pot ataca testamentul care il favorizeaza pe F1.
Mostenitorii F 2, 3, 4 , fiind din aceeasi clasa de mostenitori, pot emite pretentii, pot ataca testamentul care il favorizeaza pe F1.

Ar face-o degeaba, femeia nu are mostenitori rezervatari, poate lasa tot ce are cui vrea.
Iar mostenitorii sotului decedat nu o mostenesc oricum pe femeie si nici nu au de ce ataca testamentul sotului deja decedat.
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2016
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune tarzie caligula69 caligula69 Am o problema, pe care o vad tare incurcata, pentru care va cer ajutorul. Iata descrierea situatiei: Bunica mea din partea tatalui, decedata in 1977, a avut ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire printr-o declaratie la notar tm67oni tm67oni Buna ziua. Am urmatoarea \"problema\": dupa decesul parintilor au ramas in viata un fiu si doi nepoti ( nepotii fiind copii fratilor ( si ei decedati ) fiului ... (vezi toată discuția)
Mostenire contzmir contzmir Buna ziua, Am si eu o speta si sper sa ma ajutati. Este vorba de mostenitorii unei persoane X care este vaduv si nu are copii. Cum nu are sotie si nici ... (vezi toată discuția)