Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari privind urmatoarea situatie:
Un barbat (B) si o femeie (F), sot si sotie, care nu au copii, au in proprietate un apartament.
B a avut un testament (autentificat la notar) in care lasa tot sotiei sale F.
B a decedat iar jumatatea lui de apartament a intrat in posesia sotiei F printr-un certificat de mostenitor, conform testamentului.
B (decedat) are 3 nepoti (de frate si sora): B1, B2, B3
F are 4 nepoti (de frate si sora): F1, F2, F3, F4
F are un testament (autentificat la notar) prin care lasa tot apartamentul lui F1
Intrebari, dupa eventualul deces al lui F:
Mai au B1, B2, B3 vreun drept de mostenire la acest apartament, pot ataca testamentul lui F1?
Pot ataca F2, F3, F4 testamentul lui F1?
Multumesc.
Apartamentul intrat in proprietatea sotiei F, a devenit bun personal, conform testamentului, astfel ca ramura mostenotorilor din partea sotului, nu mai poate emite pretentii.
Mostenitorii F 2, 3, 4 , fiind din aceeasi clasa de mostenitori, pot emite pretentii, pot ataca testamentul care il favorizeaza pe F1.

Ar face-o degeaba, femeia nu are mostenitori rezervatari, poate lasa tot ce are cui vrea.
Iar mostenitorii sotului decedat nu o mostenesc oricum pe femeie si nici nu au de ce ataca testamentul sotului deja decedat.
gi-jane2, moderator