avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate Simona_Mereu

Activitate Simona_Mereu

Buna ziua!
Sunt PFA si am fost in concediu de crestere copil pentru ca am nascut pe 28 febr 2014 o fetita. Acum, la sfarsitul lunii aprilie-inceputul lunii mai, voi naste din nou si inainte de a intra in concediu de crestere copil, as vrea sa beneficiez de concediu de maternitate pentru aprilie si mai.
Intrebarile mele se leaga de urmatoarele aspecte:
1). Stiind ca CCC se termina la sfarsitul lunii in care copilul implineste 2 ani, din 1 martie 2016 mi-am redeschis PFA-ul, ca sa pot beneficia de CCC si pentru urmatorul copil. Totusi, mare mi-a fost surpriza (si deloc neplacuta, de altfel) cand am primit indemnizatia de crestere copil si in luna martie, cu doar vreo 40 lei mai putin. Cum e posibil? Trebuie sa returnez aceasta ultima indemnizatie sau e pentru luna februarie?
2) In luna martie am cotizat si cei 0,7% ca sa pot beneficia de concediu de maternitate din 1 aprilie. As vrea sa stiu cum se calculeaza aceasta indemnizatie, avand in vedere ca indemnizatia de crestere copil a fost de 819 lei, iar in luna martie am realizat venituri impozabile reale de 1970 lei si estimate de 970 lei. Dar, cum v-am spus, am primit si indemnizatia de crestere copil... Sunt nedumerita si pentru ca de la CJAS Sibiu mi s-a spus ca se va retine cotizatia pentru pensie si nu-mi va ramane mare lucru (aproape ca ma si descuraja sa mai depun dosarul, vreau sa zic) in mana.

Stiu, teoretic, ca indemnizatia de maternitate se calculeaza 85% din media veniturilor lunare brute din ultimele 6 luni si ca nu este impozabila, retinandu-se doar CAS. Cat e acest CAS? Si cat s-ar retine pentru pensie? Mentionez ca pana in 2014, cand aveam PFA-ul activ, nu am cotizat pentru pensie, pe atunci stiu ca era optionala aceasta cotizatie, dar am auzit ca s-ar fi schimbat situatia si ca acum e obligatorie. Ce suma ar fi aceasta cotizatie pentru pensie?

In speranta ca am fost clara, astept raspunsuri si va multumesc anticipat!!
Buna ziua!

Sunt traducator PFA in concediu de crestere copil si din nou gravida. Fetita mea va implini 2 ani pe 28 februarie 2016 si data probabila a nasterii urmatorului copil este la sfarsitul lunii aprilie 2016. Ce va trebui sa fac in cele aproape 2 luni diferenta ca sa pot intra din nou in CCC?
Pentru a intra in acest concediu a trebuit sa-mi suspend activitatea PFA pe durata concediului. Va trebui sa redeschid, sa platesc impozit doua luni si apoi sa suspend iar?
Sper ca am fost destul de clara. Va multumesc foarte mult pentru eventualele raspunsuri!
M-ati linistit, d-le avocat. Daca ati sti cat m-am framantat de cand am ramas gravida cu actele necesare pentru CCC. Prin luna a sasea cineva de la Finante mi-a zis ca nu pot beneficia de CCC daca nu platesc cota de contributie la pensii, iar zilele astea o prietena mi-a zis ca neplata acelei cote de contributie de 0,85% la CASS ma va impiedica sa iau indemnizatia pentru CCC!
Acum nici nu ma mai complic, voi intra, cu ajutorul lui Dumnezeu, direct in CCC. Doar ca sa fiu sigura, va intreb si pe dvs.: stagiul de cotizare la pensii are vreo relevanta in aprobarea dosarului pentru CCC? Am vazut pe alte site-uri de consiliere pentru gravide discutii pe aceasta tema.
Va doresc o seara frumoasa!

Va multumesc pentru raspuns. Inteleg, deci, ca nu exista nicio conditionare intre plata cotizatiilor CASS si a pensiei, pe de o parte, si primirea indemnizatiei pentru CCC, pe de alta. Totusi, in ce fel ma va (mai) afecta neplata acestei cotizatii de 0,85%? Sa merg sa o platesc de acum incolo?
Am sunat la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate din Sibiu si mi s-a spus ca, avand in vedere ca data probabila a nasterii este 1 martie, as putea, eventual, beneficia de concediu de maternitate incepand din martie. Dar daca beneficiez de CCC si de indemnizatie incepand cu data nasterii copilului, nu prea ar mai avea sens sa iau concediu de maternitate, nu-i asa?
Multumesc inca o data!
Sunt PFA din noiembrie 2012 si am platit pana acum impozitul pe venit si cotizatia CASS stabilite prin deciziile emise de la Finante. Acum sunt gravida in 36 de saptamani si, cand m-am interesat de concediul de maternitate, mi s-a spus ca nu pot beneficia de acest concediu de 126 de zile pentru ca nu am platit cotizatia de 0,85% la Asigurari de Sanatate. Intrebarea mea este: OK, nu am aflat de aceasta cotizatie in timp util pentru a primi indemnizatia de concediu de maternitate, dar pentru a primi concediu si indemnizatie de crestere copil trebuie sa fi platit aceasta cotizatie? Daca da, pe cate luni inainte de nastere? Ideea e ca as vrea sa fiu sigura ca primesc indemnizatie de crestere copil pe 1 an sau 2 ani.
As aprecia foarte mult un raspuns detaliat. Multumesc!