avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaIancu23

Activitate AndreeaIancu23

va multumesc pentru raspuns. si un executor ma poate ajuta fara sa fie nevoie sa mai deschid alt proces?
va multumesc pentru raspuns. in cei 3 ani am asteptat finalizarea proceselor. domiciliul fetitei initial a fost stabilit la mine, dupa care am fost dat in judecata pentru decadere din drepturile parintesti si anularea contractului notarial de divort. dupa care s-a stabilit domiciliul temporar la mama, pana la finalizarea procesului. intre timp, am fost dat in judecata pentru pensia de intretinere minor, dupa care a tot incercat sa stramute procesele din iasi, in alta parte, recuzarea judecatorilor, s.a.m.d. procesul s-a solutionat in luna iulie a acestui an, cu custodie comuna, domiciliul la mama, si plata pensie intretinere minor de catre mine. tot din iulie am inceput sa platesc si pensia de intretinere. am incercat de cateva ori sa merg la adresa declarata la tribunalul iasi, dar nu am gasit-o niciodata acasa. am fost la politie, mi-au zis ca trebuie sa o dau in judecata daca vreau sa rezolv ceva. am mai fost din nou la adresa declarata si a iesit fosta soacra care m-a invitat in curte si dupa a chemat politia si m-a acuzat de viol de domiciliu si tot asa. ca sa intelegeti cu cine ma lupt. cei de la protecta copilului au mers si ei la adresa declarata, nu au gasit-o. ulterior au aflat ca nu mai locuieste acolo si ca a vandut casa.
Buna ziua,

Numele meu este Alexandru.
De la stabilirea domiciliului provizoriu si dupa stabilirea sentintei definitive privind domiciliul fetitei mele nascuta la data de 10.12.2012, fosta mea sotie , nu mi-a mai dat voie sa o vad, asta insemnand 3 ani de zile.
Tribunalul Iasi a stabilit ca eu sa platesc copilului meu pensie de intretinere de 266 de lei. Bani pe care i-am trimis din luna iulie a acestui an, dupa ce s-a stabilit sentinta. Banii au fost trimisi si din urma, o suma in valoare de 4800 de lei pentru perioada mai 2016-decembrie2017. Banii i-am trimis prin posta, avand in vedere faptul ca fosta sotie nu mi-a lasat nici un cont in care sa pot vira banii. La fel de bine, banii au fost refuzati pe motiv ''ca nu are nevoie de ei'' De asemenea, tot de catre fosta sotie, la Tribunalul Iasi, a fost declarata o adresa de domiciliu si resedinta a fetitei mele.
Stiu sigur ca nu mai locuieste la adresa aceasta, si ca locuinta a fost vanduta. De asemenea era o casa in care oricum nu se putea locui, mai ales cu un copil.
Am luat legatura cu Directia de Asistenta Comunitara si le-am povestit si lor cum pensia alimentara este refuzata, cum de 3 ani nu mi-am vazut copilul desi custodia este comuna, cum nu am nici o adresa si nici un numar de telefon prin care pot lua legatura cu mama copilului meu si implicit cu copilul meu!
. Vreau sa stiu ce este de facut in acest caz?
Cum pot afla unde locuieste fetita mea?
Cum pot sa ii trimit pensia de intretinere daca mama acesteia refuza de 3 ani de zile sa imi dea orice informatie legata de copilul meu?
Custodia fiind comuna, cu domiciliu la mama, avand in vedere ca mama nu a declarat noul domiciliu al fetitei mele, nu se considera rapire?
Am dreptul sa stiu ce face copilul meu, in ce conditii creste si se dezvolta, am dreptul la un program de vizita, am dreptul sa fac parte din viata ei si sa contribui la cresterea si educarea ei, iar toate aceste drepturi de 3 ani de zile mi-au fost luate.


Va rog din suflet sa ma indrumati ce sa fac mai departe.
Ce cai de atac exista in acest caz? Cum pot sa aflu unde locuieste copilul meu? Cum pot sa fac eu parte din viata fetitei mele, cand mama acesteia mi-a taiat orice legatura cu ele?

Astept un raspuns de la dvs cat mai repede.

Cu respect,

Alexandru

Am inteles. Va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra. O seara frumoasa.
multumesc din suflet pentru raspunsuri. si inca ceva, daca unde lucrez in prezent, contractul meu este pe perioada determinata, angajatorul este sau nu obligat sa imi prelungeasca contractul pe perioada sarcinii respectiv concediului postnatal? i-am informat vineri de starea mea fiziologica si directorul a fost foarte scurt si m-a intrebat daca sunt constienta ca banca nu are nici o obligatie fata de mine deoarece sunt pe perioada determinata pana in februarie 2015 si insarcinata fiind, nu imi vor prelungi contractul. are sau nu dreptate? va multumesc
Buna ziua,

M-am angajat recent intr-o banca pe un post de ofiter bancar pe perioada determinata pana in luna februarie 2015. Weekendul acesta am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv desi nu intentionam sa raman insarcinata acum, vestea am primit-o si eu si logodnicul meu cu bratele deschise si suntem foarte fericiti si am dori sa il pastram. Intrebarea mea este, ce presupune aceasta sarcina si cu ce imi poate afecta locul de munca, daca pot sa obtin acea indemnizatie avand in vedere ca este primul loc de munca cu contract de munca, in trecut am lucrat cu alte banci doar cu contracte de colaborare si ca pfa. Mentionez ca anul acesta am terminat facultatea la o universitate particulara si ca m-am inscris si la master de o saptamana la aceeasi universitate particulara. Nu as vrea sa imi pierd jobul, nu as vrea ca angajatorul meu sa creada ca am facut-o intentionat fiindca nu a fost asa si as vrea sa stiu care sunt drepturile mele si cum ma pot apara daca ma vor ameninta cu concedierea sau daca vor cauta alte motive ca sa o faca si vreau sa stiu totul despre cum pot beneficia de acea indemnizatie postnatala. Multumesc.
Buna ziua, am facut un abonament la cosmote in urma cu jumatate de an pe numele meu dar pentru un prieten, iar acesta dupa 1 luna a refuzat sa mai plateasca prin urmare si eu l-am lasat tot neplatit din moment ce nu era un abonament pe care il vroiam eu. Ce mi se poate intampla in cazul in care refuz sa il mai platesc?
Am si eu nevoie sa stiu daca si dupa cat timp se prescriu amenzile RATB si cu ce ma poate afecta daca nu le platesc deloc. Multumesc frumos.