avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate aura19731991

Activitate aura19731991

Mulțumesc. Mi as dori sa înțeleagă.
Mai doresc sa întreb CV.sora lui ma obliga sa vind casa.nu el.sora lui ma amenință în continuare ca dk ii dau 500 mil îl ia de mina și merge cu mn la notar.ne am certat într-un. Mega image
Bună seara.am vrut sa fac partaj cind am avut banii.a refuzat.am mers la notar am vb.cind lam sunat a ris de mn.ca vrea bani mai mulți.vorbesc despre cind am divorțat.eu am vrut totul legal.el a vrut sa găsesc eu un cumpărător sa o.vind și sa ii dau jumate din bani.eu având băiat de 32 ani cu handicap psihic di surdo mut nu ași fi putut sa iau 2 camere decente ca să locuiesc di cu copilul.atunci am.investit toți banii în casa.am.schimbat tot.multumesc
Doresc sa facă el partajul
Mulțumesc.da.este și o casa de împărțit.doresc sa facă el partajul.daca pierd plătesc eu cheltuielile de judecata.dar doresc sa aducă la tribunal,în cazul în care nu ne înțelegem amiabil,toate dovezile în legătură cu cumpărarea casei,cu tot ceea ce s a făcut în casa și înainte și după divorț.cu chitanțe și cu tot ce e necesar.
Partajul nu e făcut. Nu am banii necesari.doresc sa introducă el acțiunea de partaj
Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro dacă nu am banii?neavând partaj făcut și fiind divorțată de 7 ani.
Mulțumesc

Maria - Consilier juridic a scris:

Buna ziua,
Conform art.58 din Ordinul nr. 633/2006 pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a birourilor de cadastru şi publicitate imobiliară: „În cazul în care în registrul general de intrare a fost înregistrată o cerere de eliberare a extrasului de carte funciară pentru autentificare, la solicitarea notarului public, numărul cadastral la care se referă cererea se blochează pe o perioadă de 5 zile lucrătoare, începând cu data şi ora depunerii cererii şi terminând cu sfârşitul celei de a cincia zi lucrătoare.”

Bună ziua.imi puteți spune ce inseamna carte funciara blocata?mulțumesc
Bună seara.acum 3 ani a cumpărat o casa la tara.au făcut actele la notar.toate au fost în regula.acum vrea sa o vândă.am scos toate actele necesare pentru vânzare însă cind am ajuns la notar ni s_a spus ca e o problema.ca în cartea funciara e trecut doar grajdul.casa nu.d na notar a făcut o cerere la oficiul de cadastru din județul respectiv.i s a comunicat ca se va îndrepta greșeală.dar în noul extras de carte funciara apare la fel.adica doar grajdul.ce putem face în situația asta?mulțumesc