avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate carmen2014

Activitate carmen2014

Da. Mentiunile din cod le stiu. Intrebarea este cine ar trebui sa faca dovada ale cui sunt bunurile, ce se intelege prin bunuri de uz casnic strict necesare, daca faptul ca pot dovedi ca banii sunt ai mei in lipsa chitantelor si alte aseemnea. Nu mi se pare normal sa presupui ca bunurile din casa proprietatea cuiva sint ale altcuiva...in cel mai rau caz el se poate folosi de ele dar atat timp cat nu sunt numai in posesia acestuia nu inteleg de ce l-ai considera pe el proproetar
Multumesc pentru raspuns. Va dati seama ca nu cred ca cineva pastreaza factura televizoarelor sau frigiderelor. Intrebarea este mi se poate pune sechestru pe bunuri gen tablouri sau electrocasnice mostenite sau cumparate dupa vanzarea unor bunuri imobile mostenite. Va multumesc inca o data.
Buna ziua. Sotul meu are o datorie foarte veche care a fost pusa in executate. Datoria este angrenata inaintea casatoriei un imprumut cu o persoana fizica. El locuieste in casa mea, aceasta fiind bun propriu. El nu are niciun venit si toate bunurile sunt ale mele. Acum executorul ameninta ca vine in casa pentru a ridica bunurile lui mobile. Nu mai am facturile bunurilor din casa dar am vandut diverse bunuri proprii ( am actele de vanzare) din a caror valorificare am cumparat lucrurile din casa marea lor majoritate chiar inaintea incheierii casniciei...intre timp am facut si o schimbare de regim matrimonial in separatie de bunuri cu inventar si tot. Se poate sa imi sechestreze bunurile? Nu este datoria mea, nu vad de ce sa o platesc eu sau sa mi se ia bunurile din casa, avand in vedere ca sunt cumparate din banii mei...ce pot face? Chitantele bunurilor nu cred ca le tine cineva dupa 2, 3, 5 ani....plus ca.multe din ele sunt tot mostenire, dar fiind mostenitor unic nu s-au trecut in certificat si bunurile din casa. Va multumesc din suflet!!!
Buna ziua. Acum 2 ani am cumparat o casa. Acum se pare ca certificatul fiscal in baza caruia a fost vanduta de cel caruia i-a facut vanzarea vanzatorului meu era fals, imobilul avand niste datorii atunci din ce am inteles. eu sunt al doilea cumparator, vanzatorul de la care eu am cumparat achitand toate datoriile si vanzandu-mi in baza unor acte perfect legale. Doresc sa precizez ca celelalte acte de proprietate sunt perfect legale, eu si cel de la care am cumparat avand dreptul in cartea funciara. Acum am inteles ca ar putea fi anulate actele mele? Chiar daca eu nu doresc acest lucru si nici vanzatorul meu? Cei de la finante sunt cei care au depus plangerea. Mai mult, am inteles ca a fost achitat prejudiciul (suma care ar fi trebuit achitata de cel care a prezentat actul fals) la politie nimeni nu s-a declarat prejudiciat. Exista vreo sansa sa nu se anuleze actele sau macar sa nu se repuna in situatia anterioara, daca nimeni nu cere asta in fata instantei penale? Nimeni nu ar avea interesul iar actele de proprietate sunt in regula doar fiscalul a fost cu probleme, oar la carte iarasi nu a fost problema. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
ba da, competenta intra la capitolul participanti daca te vei uita in cod
Răspuns la discuția Litigiu Australia
contractul este incheiat in australia iar acolo forma lor nu este aceeasi cu a noastra, in care sa se stabileasca o competenta. vroiam sa stiu perioada in care trebuie depusa actiunea acolo si daca o pot trimite dupa revenirea in tara
Răspuns la discuția Litigiu Australia
nu era vorba de cui apartine competenta, ci daca as dori sa rezolv litigiul in Australia, daca s-ar putea formula cererea dupa revenirea in tara, sau risc sa pierd dreptul de a mai formula o cerere
Buna ziua, in cazul in care s-a incheiat un contract de prestari servicii cu o firma australiana care nu si-a respectat conditiile, vin cu urmatoarea rugaminte, trebuie depusa o actiune cat timp sunt in Australia, sau o pot face si dupa revenirea in Romania? Risc sa pierd dreptul de a ma adresa instantelor?As fi recunoscatorae pentru orice detalii referitoare la dreptul australian. mentionez faptul ca pe teritoriul Australiei s-a depus la politie o plangere, insa pentru recuperarea prejudiciului s-a pus in vedere adresarea catre instantele civile. Va multumesc!
va multumesc pt raspunsuri
am anuntat asiguratorul in momentul in care acesta mi-a trimis notificarea de plata. Reparatille au fost deja platite, iar acum societatea de asigurari s-a indeptat impotriva mea. ei spun acum ca au facut o plata nedatorata, il pot introduce in cauza pe noul cumparator si sa invoc lipsa calitatii procesuale? asta vroiam sa stiu in principiu daca eram eu obligat sa anunt asiguratorul ca am vandut sau polita se reziliaza din oficiu. eu ca si vanzator am radiat autoturismul de la finante dar mai departe nu era obligatia cumparatorului sa efectueze demersurile pentru schimbarea proprietarului pe talon? de asemenea la data vanzarii a fost incheiat un proces verbal de receptie in care masina nu prezinta nicio avarie. pot invoca prin intampinare lipsa procesuala pasiva, il pot chema in garantie pe cumparator?