Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare auto-reparatie cumparator
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare auto-reparatie cumparator

Buna ziua, am uramtoarea speta, un autovehicul asigurat cu casco este vandut la o data x, ulterior unul din angajatii societatii cumparatoare deschide un dosar de daune pe asigurarea vanzatorului pentru un eveniment produs dupa ce autoturismul fusese vandut, dar declara ca auto ar fi proprietatea vaznatorului (schimbarea nu fusese operata in talonul autoturismului). acum societatea asiguratoare se indreapta impotriva mea, pentru a achita inca o rata din casco, asa cum se prevede in cazul i n care s-ar produce un eveniment in ultim a perioada a asigurarii. Pot introduce cumparatorul in cauza deschisa de asigurator pentru a-l obliga pe el sa plateasca rata solicitata?Va multumesc
mentionez faptul ca angajatul societatii declara ca a gasit masina lovita in parcare in luna iunie, iar eu i-am predat masina cu factura si proces-verbal in luna mai. Casco era valabil pana in luma septembrie. Va multumesc
carmen2014 a scris:

mentionez faptul ca angajatul societatii declara ca a gasit masina lovita in parcare in luna iunie, iar eu i-am predat masina cu factura si proces-verbal in luna mai. Casco era valabil pana in luma septembrie. Va multumesc

Marea majoritate a asigurarilor faciultative nu mai sunt valabile in cazul instarinarii bunului decat in cazul in care se face un act aditional de catre asigurator la solicitarea vanzatorului si a cumparatorului !

Prin schimbarea proprietarului, polita casco se reziliaza din oficiu, chiar daca nu s-a solicitat acest lucru din partea asiguratului/vanzator.
Exceptie face cazul in care vanzatorul este o soc. de leasing auto iar cumparatorul figureaza in polita ca utilizator si acesta opteaza sa preia asigurarea.
In baza actului de v/c, notificati asiguratorul privind refuzul platilor ulterioare instrainarii.
In aceasta situatie, nici cumparatorul nu beneficiaza de despagubire si va plati singur factura.
nucu$, utilizator
am anuntat asiguratorul in momentul in care acesta mi-a trimis notificarea de plata. Reparatille au fost deja platite, iar acum societatea de asigurari s-a indeptat impotriva mea. ei spun acum ca au facut o plata nedatorata, il pot introduce in cauza pe noul cumparator si sa invoc lipsa calitatii procesuale? asta vroiam sa stiu in principiu daca eram eu obligat sa anunt asiguratorul ca am vandut sau polita se reziliaza din oficiu. eu ca si vanzator am radiat autoturismul de la finante dar mai departe nu era obligatia cumparatorului sa efectueze demersurile pentru schimbarea proprietarului pe talon? de asemenea la data vanzarii a fost incheiat un proces verbal de receptie in care masina nu prezinta nicio avarie. pot invoca prin intampinare lipsa procesuala pasiva, il pot chema in garantie pe cumparator?
carmen2014, utilizator
In conditiile generale de asigurare, se prevede obligatia asiguratului privind anuntarea modificarilor legate de bunul asigurat, aparute pe parcursul valabilitatii politei, sub sanctiunea refuzului de plata a daunelor ulterioare modificarii neanuntate.
Intervine aici faptul ca dauna a fost avizata si decontata de catre si catre o persoana (fizica sau juridica) ce nu avea acest drept.(lipsa procura/imputernicire de la proprietarul/asiguratul din acte). Vina este comuna atat pentru asigurator cat si pentru service.
Intampinarea motivati-o pe baza articolelor din ^Conditiile de asigurare^ ce reprezinta legea dupa care va judecati.Prejudiciul este in sarcina persoanelor vinovate de neglijenta care pot fi tinute sa-l repare, eventual impreuna cu beneficiarul reparatiei in baza unei polite ce nu-i apartinea.
nucu$, utilizator