avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1212 soluții astăzi
Forum Activitate jolie2000

Activitate jolie2000

Răspuns la discuția Pensie anticipata 2019 femei
Are depus dosarul dar i au spus ca ii mai trebuie încă 7 luni. Cu ce text de lege poate merge la casa de pensii sau să facă o adresa către ei și sa ii răspundă oficial care e motivul. Mulțumesc

Carp Mircea a scris:

Poate sa-si depuna dosarul pentru pensie anticipata partiala oricand doreste, daca in cei 31 ani si 5 luni nu are stagiu asimilat mentionat de mine in postarea anterioara.

Răspuns la discuția Pensie anticipata 2019 femei
Soacra meq 59 de ani împlinește în 8 noiembrie 2019, stagiu de cotizare 31 de ani și 5 luni și ar vrea sa se pensioneze anticipat dar cei de la casa de pensii spun ca nu se încadrează.
Ce părere aveți?

Carp Mircea a scris:

Pentru acest an pentru pensie anticipata femei conditiile sunt:
Varsta intre 61 ani si 61 ani si 3 luni
Stagiul intre 39 ani si 39 ani si 3 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pentru pensie anticipata partiala conditiile sunt:
Varsta intre 61 si 61 ani si 3 luni
Stagiu intre 31 ani si 31 ani si 3 luni, fara stagiul asimilat.

Datele de mai sus sunt valabile pentru pensia de limita de varsta.
Pentru pensia anticipata sau anticipata partiala conditia de varsta este mai mica(-) cu 5 ani.

Bună ziua. Am găsit pe internet acest articol care spunea asa:
(..) "La începutul acestui an, conform
anexei nr. 5 din Legea pensiilor, vârsta-standard de pensionare pentru femei este situată la 61 de ani, iar stagiul complet e situat la 31 de ani. Prin urmare, cine vrea să se pensioneze anticipat anul acesta se raportează la aceste două numere. Până la finele anului, vârsta-standard ajunge la 61 de ani și două luni, iar stagiul complet, la 31 de ani și două luni... "
Am fost la casa de pensii și au spus ca nu este adevărat.
Îmi poate spune cineva dacă e adevărat?
Articolul a fost găsit pe un site credibil
Mulțumesc mult!
Bună ziua. Am găsit pe internet acest articol care spunea asa:
(..) "La începutul acestui an, conform
anexei nr. 5 din Legea pensiilor, vârsta-standard de pensionare pentru femei este situată la 61 de ani, iar stagiul complet e situat la 31 de ani. Prin urmare, cine vrea să se pensioneze anticipat anul acesta se raportează la aceste două numere. Până la finele anului, vârsta-standard ajunge la 61 de ani și două luni, iar stagiul complet, la 31 de ani și două luni... "
Am fost la casa de pensii și au spus ca nu este adevărat.
Îmi poate spune cineva dacă e adevărat?
Articolul a fost găsit pe un site credibil
Mulțumesc mult!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Inseamna ca nu ma incadrez in nici un fel ca sa beneficiez de vreun ajutor de la stat?:((
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Dar in cazul in care se transforma in lege proiectul de lege, eu in aceste conditi as putea beneficia de indemnizatie?
Dar eu nu puteam sa beneficiez de indemnizatie de crestere copil la prima nastere ca am terminat liceul? Si daca da acum baietelul are 10 luni as putea sa imi mai depun dosarul ?
Incerc toate modalitatile pentru ca sunt singura cu acesti copii
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Dar se spune ca de la 1 ianuarie s a dat un proiect de lege prin care se spune ca se cumuleaza cele 12 luni din ultimii 3 ani. Si eu am fost eleva pana in 2012 nu se poate lua in considerare.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
In anul 2012 iulie am terminat liceu si nu am luat bacalaureatul. In august 2012 am ramas insarcinata si am nascut un baietel pe 24 mai 2013 mentionez ca nu beneficiez de indemnizatie pentru primul baietel. Acum am ramas insarcinata iarasi si am gemeni si m-am angajat ca am vazut la situatii speciale ca scrie asa
Perioade asimilate: in situatia in care cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se constituie numai din perioade asimilate, fara venituri aferente acestora, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei. Daca o persoana realizeaza venituri pe o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12. In cazul in care, in urma acestui calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei..
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 10 saptamani m-am angajat acum in martie, ar trebui sa nasc in septembrie- octombrie. Stagiul meu de cotizare ar fi in cele 12 luni anteriaore nasterii copilului de 7 luni.
Pot beneficia de indemnizatie?
Discuție Coasigurat
Sotul meu a fost coasigurat pe asigurarea mea pana in 28 mai 2013 cand am intrat in concediiu de crestere copil.
Acum el are nevoie pentru a se interna in spital de o adeverinta ca este asigurat.Cei de la CAS i-au spus ca daca nu a realizat alte venituri in ultimii 5 ani (adeverinte pe ultimii 5 ani) cu decizia mea de suspendare a CIM si i se elibereaza adeverinta de asigurat. Cei de la CAS au spus ca daca a realizat Alte Venituri trebuie sa plateasca. In anul 2011 el a realizat Alte Venituri in valoare de 780 ron . Asta ce inseamna?
Cat trebuie sa plateasca?
Trebuie sa plateasca 5.5% din cei 780 ron obtinuti din Alte venitui in afara de cele salariale?
Precizes ca in 2009, 2010 si 2011 a avut si venituri din salarii.