avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate Rebecca_2011

Activitate Rebecca_2011

Buna ziua!
Doresc sa deschid un srl sau ii , am diploma de economist-contabil (nu am practicat inca) si am cateva nelamuriri:
1. in calitate de administrator de societate sau II pot intocmi si semna statul de plata si alte documente de personal fara alte cursuri de calificare, ex. inspector resurse umane sau alte asemenea;
2. daca am depus o cerere brevet de inventie la OSIM, titulari eu si sotul, pot deschide II in domeniul brevetului pe numele meu fara alte acte demonstrative de experienta, diplome etc si daca da, prin ce act atest stiinta mea in domeniu; ( cererea va fi publicata luna aceasta, adica este in curs de brevetare);
3. legea stipuleaza ca II are obligatia de a tine ctb simplificata, fara cea de gestiune. Eu vreau sa fac productie pe II. Se poate? Mai tin ctb de gestiune?
4. exista vreun plafon CA sau altul care sa oblige II sa devina SRL in timp;
5. in calitate de administrator pot tine ctb pt societate/ii si as putea semna daca intru in CECCAR.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Obtinere brevet de inventie
Va multumesc pentru lamuriri! Sa aveti o zi buna!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca scutirea de impozit pe profit se aplica pt mai multe societati care au cumparat acelasi brevet si pt cat timp. Poate o societate sa se infiinteze cu obiect de activitate in aria brevetului cumparat, adica sa produca doar produsul brevetat si sa fie scutita de impozit? Dar daca este asociat si inventatorul? Societatea va prezenta doar brevetul pt scutirea de impozit sau trebuie sa indeplineasca si alte conditii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Obtinere brevet de inventie
2-4ani? Si in acest timp pot sa scot produsul pe piata, fiindu-mi protejat? Asta daca se dovedeste prin raspuns la cerere ca nu mai exista altul la fel, in timpul de analiza a proiectului si ce o mai dura atat pana la brevetare...Pasul inventiv nu este insusi procedeul? Trebuie sa se obtina altceva? Mi se pare mai inventiv faptul in sine de a construi o metoda, un procedeu nou decat reducerea poluarii. Dar dumneavoastra stiti mai bine daca ati avut contact cu astea. Ma mira insa ca se muta inventivitatea de la inventia propriu-zisa, noua, la obtinerea unui alt rezultat care poate fi rezolvat cu alte metode existente.
La proiectul meu ar fi vorba despre reducerea unor riscuri de deterioarare, explozie etc a produsului, fiind expus inevitabil la temperaturi mari (asta fiind paralel cu ex dat de d-voastra) + procedeul in sine.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Se acorda brevet de inventie pe produs, pe procedeu sau nu se acorda pentru un produs existent, dar pentru care se folosesc alte metode de concepere, cu aceeasi utilitate ca si cel existent? Se pastreaza unele componente din produsul existent si se adauga unele noi, insotite de un nou procedeu de functionare (sa zicem ca functiona produsul vechi pe ulei, iar acum pe apa), rezultatul fiind de o calitate superioara celor obtinute pana in prezent. Si daca se obtine brevet, in cat timp?
Multumesc!