avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate vero_b22

Activitate vero_b22


Frate si sora lucreaza amandoi in cadrul aceluiasi Serviciu juridic, fratele este sef serviciu si ii avizeaza pentru legalitate surorii deciziile de marire de salariu, considerati ca ne putem afla in speta in situatia conflictului de interese?
societatea este cu capital de stat
conform noului cod penal se incadreaza la functionari publici
Am urmatoarea speta: s-a incheiat un contract de executie lucrari amenajare bucatarie, la 15 zile dupa incheierea contractului executantul nici macar nu s-a prezentat la locul unde urma sa execute lucrarile. Beneficiarul denunta unilateral contractul (existand clauza in contract). Executantul raspunde la notificarea de denuntare mentionand ca nu poate opera denuntarea in conditiile in care el a executat parte din lucrari. Cunoastem in mod cert faptul ca acesta nu a executat nici o lucrare in baza acestui contract. Beneficiarul avea obligatia de plata a unui avans din suma contractuala la 15 zile de la semnarea contractului. La aproape un an de la semnarea contractului am fost notificati ca executantul ne va actiona in instanta. Daca acest lucru se va intampla considerati ca am putea uza de exceptia de neexecutare? Deci in baza respectivului contract nici una din parti nu si-a indeplinit obligatiile.
Doamna CristinaPaisa daca mi ati putea indica si un text de lege care sa sustina spusele dumneavoastra.
Cunosc prevederile codului muncii, insa in speta nu sunt aplicabile, directorul general avand contract de mandat si nu contract individual de munca.
Am urmatoarea speta, s-a dispus inceperea urmaririi penale pentru savarsirea infractiuni de instigare la fals intelectual art. 47 raportat la art 321 Cp, pe numele directorului general/presedinte CA al unui SA. Intrebarea mea este daca exista vreun text de lege care determina suspendarea de drept din functie ca urmare a inceperii urmaririi penale.
Stim foarte clar ca exista pret ferm si nemodificabil in achizitii, dar nu gasesc nici un text de lege care sa imi spuna exact asta, nici macar directive europene.
consilieri juridici amandoi, in cadrul aceluiasi compartiment, daca imi puteti da un articol de lege.
Poate exista un soi de "conflict de interese" sa lucreze frate cu sora in societate cu capital majoritar de stat/
M-ar interesa daca angajatii unei societati, cu capital majoritar de stat, sunt in baza art 175 lit c - functionari publici.

M-ar interesa daca angajatii unei societati, cu capital majoritar de stat, sunt in baza art 175 lit c - functionari publici.