avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate krizatu

Activitate krizatu

varul meu sa transferat din Germania unde a primit detentia pe viata.Dupa conversia pedepsei Curtea de Apel Bucuresti ia emis mandat de detentie pe viata art .174,art175 lit.i ,art.176 lit.a.
In noul cod penal litera i a cazut deci a disparut una din agravante.Ce sanse sunt ca sa beneficieze de legea cea mai favorabila,mentionez ca in Germania ptr o singura lovitura de cutit a primit detentia pe viata.
unde pot gasi punerea in aplicare a legii 254 ?
unde trebuie sa ma adresez pentru a redeschide un caz in care sa ajuns la condamnare definitiva(mentionez ca am probe noi care pot schimba soarta procesului)
Ma pot adresa altor organe de ancheta din alt judet sau trebuie doar in judetul unde apartin.
Puteti sa imi spuneti cati ani de contribute INPS platite trebuie sa avem pentru ca ani munciti aici sa se socoteasca la pensie si cum se procedeaza? Se cumuleaza cu vechimea dobandita in tara sau se face o pensie aici in Italia pt ani lucrati aici? Va multumesc si astept raspunsul dv
beneficiaza toti detinutii de reanalizarea sentintelelor confotm HG836/2013...

Răspuns la discuția Detentia pe viata
ce aduce nou HG836/2013 in cazul detentiei pe viata?
daca am vrut sa fac un autodenunt si la politie mam razgandit poate sa aiba vre-o consecinta ptr.mine?
aduce vre-o schimbare noul cod la detentia pe viata? HG 836/2013 schimba ceva?
se schimba ceva la detentia pe viata......am auzit de o hg 836/2013?
Discuție HG 836/2013
1.Este adevarat ca potrivit hotararii de guvern 836/2013 detinutii beneficiaza de legea cea mai blinda?
--
Ce se intampla cu detentia pe viata?

2.Se schimba anul juritic odata cu intrarea noului cod penal?
Multumesc