avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaC1987

Activitate MihaelaC1987

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Va multumesc!
Buna seara. Daca am optat initial sa stau acasa in CCC 2 ani iar cand face copilul 1 an si 2 luni ma intorc la serviciu, am dreptul la stimulentul de insertie? am o mica dilema, unele mamici zic ca trebuie sa ma intorc inainte sa faca copilul 1 an iar din alte surse am inteles ca se poate sa ma intorc la 1 an si 2 luni si sa beneficiez si de stimulent pana la implinirea varstei de 2 ani. Iar cu tatal cum ramane? Trebuie neaparat sa stea acasa 1 luna?
Răspuns la discuția Stagiu CECCAR
am consultat site-ul lor dar n-am gasit nimic despre experinta pe care trebuie s-o ai.
Discuție Stagiu CECCAR
Buna ziua! Stie cineva cata experienta iti trebuie ca economist/ contabil pentru a urma stagiul de expert contabil la CECCAR ? Stiam de la alti experti ca ar trebui sa ai cel putin 3 ani de experienta in profesia de economist/ contabil. Mai este valabila aceasta cerinta? Eu am doar diploma de licenta la ASE Bucuresti + 1an si 10 luni am lucrat ca economist. Multumesc.
Va multumesc pentru informatiile oferite. Cand am specificat ca, SET-ul era exprimat in procente, nu am gresit. Dupa ce a intrat in "aproape" toate apartamentele, pentru ca au existat locatari care nu au fost de acord sa-i primesca in casa , administratorul a afisat un tabel cu situatia fiecarui apartament unde SET-ul era exprimat in procente. Eu, de exemplu, aveam 210%, apoi au pus un alt tabel (ulterior unii proprietari , inclusiv eu, am schimbat caloriferele facandu-le mai mici, pt ca era imensa suma pentru caldura fata de ce plateam inainte) unde nu mai se exprima in PROCENTE! Bun ...mai avem o problema...domnii de la conducerea blocului nu s-au potolit si au mai luat din nou la rand toate apartamentele, de data asta masurand teava care face legatura dintre coloana si calorifer, astfel marind SET-ul. E normal asa ceva sau FAC UN ABUZ!!
Buna ziua...locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje, unde in urma cu 3 ani au venit administratora blocului insotita de un reprezentant de la centrul de termoficare sa imi masoare caloriferele si teava care face legatura dintre calorifer si coloana comuna fara sa-mi dea prea multe detalii de ce fac asta. Bun..dupa un timp s-a afisat la avizier un tabel cu SET-ul fiecarui apartament, cu tipul de colorifer si marca lui (ex.Purmo).Uimitor e ca, la mine s-a stabilit un SET de 210% (aveam caloriferele schimbate cu radiatoare din tabla exact cum mi-a recomandat instalatorul, pentru a face caldura pe care o aveam si inainte cu cele din fonta), iar la apartamentul de sub mine unde au ramas aceleasi calorifere din fonta SET-ul era de 70%( precizez ca acest locatar avea toate caloriferele la fel ca si mine, mai exact nu s-a debransat cu niciunul. Problema mea este:
-- cum pot afla daca cei de la D… mi-au calculat corect SET-ul sau in ce lege se prevede acest calcul?
-- este normal sa-mi zica administratorul ca un calorifer din tabla consuma mai mult decat un calorifer din fonta? temperatura din locuinta nu a fost modificata prin schimbarea acestor calorifere din fonta/ in tabla, a ramas la fel, ei imi zic ca acum eu am un consum mai mare de agent termic; asa este??(temp.25 grade inainte si dupa schimare)
Ce solutii am sa aflu adevaratul meu consum si daca cei de la Asociatie imi calculeaza corect consumul de caldura sau fac un abuz pe baza faptului ca eu mi-am schimbat caloriferele!
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi utile pentru ca eu consider ca factura mea de caldura este mai "UMFLATA" fata de facturile celor care nu au facut schimbari, iar Asociatia ma minte mereu cand le cer socoteala pe tema asta! E corect si in ce lege, ordonata se prevede sa se calculeze caldura in apartament la suprafata RADIANTA nu la cea UTILA cum se facea inainte!!!!???? Ajutati-ma va rog cu sfaturi pentru ca nu stiu nimic legat de acest domeniu cu Asociatiile de proprietari.