Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna seara. Daca am optat initial sa stau acasa in CCC 2 ani iar cand face copilul 1 an si 2 luni ma intorc la serviciu, am dreptul la stimulentul de insertie? am o mica dilema, unele mamici zic ca trebuie sa ma intorc inainte sa faca copilul 1 an iar din alte surse am inteles ca se poate sa ma intorc la 1 an si 2 luni si sa beneficiez si de stimulent pana la implinirea varstei de 2 ani. Iar cu tatal cum ramane? Trebuie neaparat sa stea acasa 1 luna?
Daca ati optat pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului,daca va intoarceti la serviciu dupa ce implineste copilul 1 ani veti primi de la momentul intoarcerii pana la implinirea varstei de 2 ani.
Daca va intoarceti inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului,veti primi indemnizatie dupa ce implineste copilul 1 an pana la implinirea varstei de 2 ani.
Daca va intoarceti asa cum ati spus,1 an si 2 luni veti primi stimulentul de insertie incepand cu ziua imediat urmatoare a reluarii activitatii pana ce copilul implineste 2 ani.
Aveti termen de 60 zile sa va depuneti documentatia,respectiv,,adeverinta si decizia de reluare a activitatii eliberate de angajator si cererea tip.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Va multumesc!