Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de inserţie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de inserţie

Buna seara

Daca optez pentru stimulentul de insertie, dupa cat timp pot incepe munca ? Se poate continua fara sa o intrerup?

Va multumesc
Daca optati pentru CIC pana la 2 ani-stimulentul de insertie il veti primi dupa ce implineste copilul 1 an indiferent cand va intoarceti la serviciu.
Daca optat pentru CIC pana la 1 an-stimulentul de insertie il veti primi incepand cu momentul intoarcerii la serviciu.
Stimulentul il primiti pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului in ambele cazuri.
1. - Puteti opta direct pentru stimulentul de insertie fara sa mai intrati in concediu crestere copil (CCC).
- Veti primi stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani daca in aceasta perioada nu intrerupeti activitatea de PFA (dintr-un mesal din octombrie am inteles ca sunteti PFA).

2. Daca solicitati direct stimulentul de insertie se considera ca ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an asa ca puteti sa intrati oricand in CCC dar numai pana implineste copilul 1 an.