avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate mircea_g21

Activitate mircea_g21

Răspuns la discuția Contract de munca neinregistrat
deci până la urmă nu este doar litigiu de muncă ... :)
Răspuns la discuția Contract de munca neinregistrat
niște amenzi pentru neînregistrarea cim, acestea obținute printr-o plângere la CNCD, o declarație care declară multe chestii false de către angajator, mi-au confirmat faptul că cim nu este înregistrat, și cam atât, acum aștept un alt răspuns de la ITM ... sze pare că mita își face efectul ... am înregistrarea telefonică a unui martor care spune că s-a dat mită
Răspuns la discuția Contract de munca neinregistrat
A fost sesizată atât Inspecția Muncii, cât și ITM, doar că răspunsurile sunt lipsite de obiect, pasează de la unul la altul ... Iar pe rolul instanțelor am 3 soluții: una că este civil și am fost pus să plătesc cheltuieli de judecată, la o alta a fost anulată ordonanța de clasare și s-a dispus IUP, iar o alta este în pronunțare ... toate au fost soluționate cu clasare pe motive fictive: fapta nu există sau faptele sunt de natură civilă, deși sunt multe elemente care nu s-au luat în seamă ...
Răspuns la discuția Contract de munca neinregistrat
Nici în ziua de astăzi nu a fost înregistrat c.i.m., mai mult decât atât, la poliție a declarat că aș fi lucrat doar 6 săptămâni, deși în a XI-a săptămână mi-a eliberat adeverință de venit pentru credit de nevoi personale...
Găsisem la un moment dat o decizie a Secțiilor Unite sau a ICCJîn care se stabilea cadrul procesual al unui litigiu asupra contractului individual de muncă.
Dacă acesta era înregistrat la ITM, era de competența instanței civile, dacă nu era înregistrat la ITM, era de competența instanței penale.
Vă rog frumos, dacă aveți cunoștință despre aceasta să-mi comunicați, măcar, numărul acelei decizii. Vă mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția Contract de munca neinregistrat
Corect, este contravenție, dar ținerea în eroare a angajatului cu mențiunea că acel c.i.m. este înregistrat, este înșelăciune, mai ales faptul că și la mediator a declarat că „nu ne aflăm în conflict cu numitul (...) întrucât c.i.m. este înregistrat la i.t.m.” - fals în declarații.
Greșesc eu „hermeneutica” codului penal sau ... ?
Răspuns la discuția Contract de munca neinregistrat
Sigur că da. Contractul arată foarte frumos, doar că este nul d.p.d.v. legal prin neînregistrarea acestuia si sustragerea de la plata de impozite, asigurari sociale, etc.
Am sesizat ITM, respectand og 500/2011, dar ... am primit un raspuns temeinic si legal abia dupa insistente deosebite la Inspectia Muncii.
Răspuns la discuția Contract de munca neinregistrat
Va multumesc mult pentru raspuns.
Am lucrat la o firma o perioada de timp cu contractul de munca neinregistrat. Pe toata aceasta perioada am fost asigurat ca acel contract de munca a fost inregistrat, inclusiv printr-o adeverinta de venit. Mai mult decat atat, am aflat ca de fapt acel contract de munca nu a fost inregistrat in urma unui accident de munca din spital.
Nedumerirea mea este urmatoarea: carei competente materiale ar reveni acest caz:
a) procurorului/penal - savarsirea infractiunii de fals, inselaciune si nerespectarea normelor SSM, cat si a altor infractiuni (evaziune fiscala si spalare de bani, etc.);
b) litigiu de munca/tribunal.

Răspuns la discuția Hotãrâre I.C.C.J./S.U.
dar munca la negru intră sub legile penale, în?elăciunea, evaziunea fiscală, nerespectarea legilor privind securitatea ?i sănătatea în muncă, dacă prin aceasta s-a produs un accident de muncă ?i s-a pus via?a în pericol a individului .etc. ... etc.
cu atât mai mult, am găsit acea decizie a Sec?iilor Unite, prin care Pre?edintele spune a?a :
?dacă contractul de muncă nu este înregistrat la ITM, acesta din urmă nu poate fi decât de competen?a penală?.
Cu stimă ?i toate cele bune.