avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Hotãrâre I.C.C.J./S.U.
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Hotãrâre I.C.C.J./S.U.

Găsisem anul trecut o hotărâre a ICCJ sau a Secțiilor Unite prin care, în motivarea hotărârii, motiva că pentru competența Tribunalului în litigiile de muncă, contractul de muncă trebuie să fie înregistrat la ITM, iar dacă nu este intră sub incidența penală.
Dacă are cineva această hotărâre sau link către ea, rog frumos să-mi comunice și mie.
Vă mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mircea_g21 , utilizator 14:36, 23 Februarie 2014
Nu exista asa ceva, valabilitatea c.i.m. nu este data de inregistrarea lui la ITM si nici nu intra sub sanctiunea legii penale neinrrgistrarea c.i.m. la ITM.
dar munca la negru intră sub legile penale, în?elăciunea, evaziunea fiscală, nerespectarea legilor privind securitatea ?i sănătatea în muncă, dacă prin aceasta s-a produs un accident de muncă ?i s-a pus via?a în pericol a individului .etc. ... etc.
cu atât mai mult, am găsit acea decizie a Sec?iilor Unite, prin care Pre?edintele spune a?a :
?dacă contractul de muncă nu este înregistrat la ITM, acesta din urmă nu poate fi decât de competen?a penală?.
Cu stimă ?i toate cele bune.
Ultima modificare: Duminică, 23 Februarie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca neinregistrat mircea_g21 mircea_g21 Am lucrat la o firma o perioada de timp cu contractul de munca neinregistrat. Pe toata aceasta perioada am fost asigurat ca acel contract de munca a fost ... (vezi toată discuția)
Decizie de concediere prezentata la itm inainte de a fi emisa david - adrian1 david - adrian1 ce articole de lege, au fost incalcate, daca o decizie de concediere a fost prezentata la ITM inainte ca ea sa fie emisa? precizez ca decizia a fost emisa in ... (vezi toată discuția)
Tamponare auto...cu probleme bogdancornel bogdancornel Buna ziua! Am avut nesansa sa apar intr-o intersectie fara vizibilitate, unde circula cu viteza mare un autotursim condus de un ... (vezi toată discuția)