Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Hotãrâre I.C.C.J./S.U.
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Hotãrâre I.C.C.J./S.U.

Găsisem anul trecut o hotărâre a ICCJ sau a Secțiilor Unite prin care, în motivarea hotărârii, motiva că pentru competența Tribunalului în litigiile de muncă, contractul de muncă trebuie să fie înregistrat la ITM, iar dacă nu este intră sub incidența penală.
Dacă are cineva această hotărâre sau link către ea, rog frumos să-mi comunice și mie.
Vă mulțumesc anticipat.
Nu exista asa ceva, valabilitatea c.i.m. nu este data de inregistrarea lui la ITM si nici nu intra sub sanctiunea legii penale neinrrgistrarea c.i.m. la ITM.
dar munca la negru intră sub legile penale, în?elăciunea, evaziunea fiscală, nerespectarea legilor privind securitatea ?i sănătatea în muncă, dacă prin aceasta s-a produs un accident de muncă ?i s-a pus via?a în pericol a individului .etc. ... etc.
cu atât mai mult, am găsit acea decizie a Sec?iilor Unite, prin care Pre?edintele spune a?a :
?dacă contractul de muncă nu este înregistrat la ITM, acesta din urmă nu poate fi decât de competen?a penală?.
Cu stimă ?i toate cele bune.
Cornel Vasile, Consilier juridic